Не дозволите да вам се новчаник испразни: Постоји начин да сваког месеца уштедите скоро 7000 динара!
Куповина производа на снижењима доноси уштеду
Куповина на акцијским снижењима може бити добар начин да породица уштеди, а да не мора ничега да се одрекне, јер су разлике у ценама често драстичне, као што је случај код пилетине или свињетине.
Прочитајте и:
Према рачуници, четворочлана породица која купује намирнице и хигијенска средства на снижењима уместо исте те производе по редовним ценама за недељу дана може да уштеди нешто више од 1.700 динара, или око 6.800 месечно, односно 57 евра. Кад се ова рачуница помножи са 12 месеци, може се закључити да породица годишње тако може да уштеди чак 684 евра, односно једно јефтиније породично летовање.
Један од примера да је могуће боље проћи ако се обрати пажња на снижења јесте тренутни ценовник пилетине. Тако се килограм пилећих груди, у зависности од трговинског ланца, продаје за 240 динара за килограм на снижењу, док је у другим килограм истог меса чак 400 динара по редовној цени.
Када је свињско месо у питању, цене у продавницама невероватно варирају. Килограм свињског бута може се тако купити за 420 динара у једној, али и за 550 динара у другој продавници.
Уштеду већу од 300 динара недељно може вам донети куповина млека које на акцији може да се купи и за 85 динара за литар, док редовна цена овог производа за литар износи и до 150 динара.
Марија Х. Војнић из околине Суботице каже да два пута недељно купује у неколико великих маркета, и то углавном производе на акцијама, јер сматра да тако може да обезбеди деци све што им је потребно.
- Од када имамо и друго дете купујем искључиво на акцијама и успевам да уштедим 20 до 30 одсто по набавци. Супруг и ја имамо просечне плате, али су цене високе и зато без штедње не бисмо успели да извучемо месец. Купујем и хлеб који је најјефтинији, млеко обавезно по најнижој цени, али ми то не успева увек да пронађем, а највише обраћам пажњу на поврће и месо јер код те врсте робе разлике знају да буду драстичне. У просеку на овај начин уштедим око 3.000 динара, а можда и више за месец дана - каже Марија.
Додаје да су уштеде још и веће када би се у трошковник урачунала, на пример, опрема за бебе, где цене такође веома варирају.
- Док је син носио пелене, није ме мрзело да пешачим додатних пар километара или да седнем у аутобус, да бих му купила јефтиније пелене јер су уштеде биле по више стотина динара на једном паковању - каже она. Њен супруг Зоран додаје да штеде и тако што купују већа паковања, а за пример наводи детерџент за веш чија је цена за два килограма 400 или 500 динара, а за девет 1.200 динара.
Марко Драгић, правни саветник у Удружењу за заштиту потрошача Војводине, каже да већина потрошача када види акцијску цену помисли да је то реална цена производа и сама реч акција га привлачи да купи производ.
- Обично се стављају акцијске цене када је роба при истеку рока, када постоје веће залихе производа, када се ближе празници ради већег промета. Ако је снижење веће, вишечлана породица може доста да уштеди месечно. Наш савет купцима је да на акцијском производу погледају да ли је производ у року. Да обрате пажњу да ли је заиста производ на акцији, или једна цена стоји на полици, а друга на каси - каже он.
Искусне домаћице знају и да се исплати отићи на пијацу кад прође јутарња гужва, јер тада већина продаваца спушта цену. Породица може додатно да уштеди и ако поједине производе купује директно од произвођача. Најбољи пример је мед, који у маркетима кошта више од 700 динара, а код произвођача 500.