ВЛАДА ОБЈАВИЛА НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА: Ево колико ће коштати бензин и дизел за празнике
Владином уредбом просечне велепродајне цене деривата евро дизел и евро премијум БМБ 95 обрачунава Министарство рударства и енергетике сваког петка.
Максимална цена евродизела у наредних недељу дана на пумпама ће бити 196,30 динара, а бензина евро премијум БМБ 174,30 динара, објављено је на сајту Минстарства трговине, туризма и телекомуникација.
То су исте цене које су важиле и до данас. Цена горива за предстојећу недељу се објављује сваког петка, изузев данас, јер је уместо на Велики петак 22. априла, који је нерадни дан, цена објављена дан раније.
НЕМА ВИШЕ НАЈЈЕФТИНИЈЕГ ГОРИВА НА СВЕТУ: Цена бензина као и на међународном тржишту
НАЈНИЖА ЦЕНА ГОРИВА У СВЕТУ ЈОШ ОД ФЕБРУАРА: Стање је стабилно, а ево шта то доноси Србији
НАШЕ КОМШИЈЕ У КРИЗИ! Инфлација скочила у небеса - гориво, намернице, чак и намештај поскупели
Ово је претпоследње усклађивање и одређивање максималне цене БМБ-а и дизела пред истицање важења уредбе Владе која то регулише, а која је орочена на 30. април. По тој уредби цене деривата у малопродаји се формирају на основу домаћих велепродајних ценовника, плус малопродајна маржа бензинских пумпи фиксирана на шест динара по литру горива.
Подсетимо, Влада Србије је 7. априла продужила Уредбу о ограничењу цена деривата нафте, која ће важити до краја овог месеца. Реч је о изменама и допунама Уредбе о ограничењу висине цена нафтних деривата, чија је примена била предвиђена од 11. марта до 11. априла. Министарство трговине је навело да је нова уредба донета у циљу спречавања већих поремећаја на тржишту. Такође, уз недељно усклађивање цене, Влада Србије је од 10. марта привремено смањила и акцизу на горива за максималних 20 одсто, колико дозвољава закон.
Први пут је Влада Србије 10. фебруара донела Уредбу којом се успостављају нове цене горива на бензинским пумпама широм Србије, а потом је она 10. марта продужена на још месец дана и орочена до 11. априла. Ово је трећи месец како држава ограничава цене горива на пумпама у Србији.
Како је прецизирано, Владином уредбом просечне велепродајне цене деривата евро дизел и евро премијум БМБ 95 обрачунава Министарство рударства и енергетике сваког петка и најкасније до 13 часова га доставља Министарству трговине, туризма и телекомуникација које утврђује највише малопродајне цене.
Они имају обавезу да сваког петка на званичној интернет страници најкасније до 15 часова објаве цене које ће возачи плаћати на пумпама. Бензинске пумпе, како је предвиђено уредбом, дужне су да малопродајне цене горива евро дизел и евро премијум БМБ 95, које не смеју да буду више од највиших малопродајних цена утврђених од стране Министарства трговине, примене одмах по објављивању на званичној интернет страници ресорног министарства.
Нафташи траже укидање уредбе
Домаћи нафташи се, како кажу, ипак залажу за слободно формирање цена, чему се и надају након 30. априла, када ће престати да важи уредба Владе. Помоћник министарке енергетике Раша Којчић је изјавио да су у току разговори о томе шта ће бити од 1. маја када истиче важење Уредбе о ограничењу малопродајне цене појединих нафтних деривата.
- У овом тренутку тешко је предвидети шта ће се дешавати с ценама енергената, јер се на берзама појављују нагли скокови, пре свега сирове нафте, што се рефлектује на цену деривата и све то касније утиче на малопродајну цену деривата на тржишту - изјавио је Којчић.
Он није могао да предвиди ни да ли ће бити проблема са снабдевањем гасом и нафтом из Русије због шестог пакета санкција тој земљи који припрема ЕУ.
- На снази је пети пакет санкција из кога смо ми изузети, тако да снабдевање српског тржишта сировом нафтом није угрожено. Шта ће се дешавати у будућности, треба сачекати одлуке ЕУ - рекао је Којчић.
Он је грађанима поручио да сада снабдевање енергентима није угроженио, јер постоје довојне резерве за око два месеца.
- Могу да поручим да сигурност снабдевања српског тржишта није угрожена. Обезбеђене су довољне количине деравата и природног гаса и нема разлога за забринутост. Важно је напоменути да су у последњих годину дана обавезне резерве нафте и деривата увећне за 30 одсто, тако да сада имамо резерве енергената довољне за око 60 дана несметаног функционисања на бази просечне дневне потрошње - истакао је Којчић.