ОПРЕЗ кад деци купујете играчке! Уколико ОВЕ СТВАРИ нема на декларацији НИКАКО НЕ УЗИМАЈТЕ!
У сусрет предстојећим празницима повећана је куповина играчака за малишане, а надлежни упозоравају да морамо посебно обратити пажњу на декларацију на паковањима и кажу да, уколико она није на српском, такву играчку не треба куповати деци.
То је потврдио и Раша Миланов из Граничне санитарне инспекције Министарства здравља, који каже да је став институције коју представља да сви људи који својој или туђој деци купују играчке имају посебну одговорност и да строго морају да воде рачуна о томе које артикле купују.
- Мора се пазити где се купују играчке и да ли оне имају декларацију. Купац има право да од продавца затражи документацију о артиклу уколико она није истакнута. Ако је продавац нема онда је могуће да је роба коју продаје код њега стигла неким алтернативним путевима, а у пракси смо често имали случајева да смо наилазили и на шверцоване играчке и за њих не можемо тврдити да су безбедне - објашњава Миланов.
Истиче и да се у Србији у просеку установи неправилност на два до три одсто играчака, и то најчешће због присуства тешких метала и такозваних фталата.
У Удружењу "Алтернатива за безбедне хемикалије" истичу да је неопходна појачана унутрашња контрола свих артикала и да свака неправилност мора да буде јавно доступна.
- Мора се тачно навести који је то предмет, који је увозник, дистрибутер, јер то је много већа штета за најодговорнијег у систему. То треба да буде наук за све остале. Тим снабдевачима није највећи проблем да плате казну, већи проблем је медијски лоше испраћен случај - истиче Јасминка Ранђеловић из АЛХЕМ-а.
- Тешке метале смо налазили и у металним и у пластичним, па чак и у дрвеним играчкама, а присуство фталата, супстанци које пластичним играчкама дају еластичност, представља најчешћи проблем. Људе не треба да завара изглед играчке нити њено порекло. Постоје предрасуде да су играчке из одређених земаља неквалитетне и да не изгледају лепо, а ми смо имали случајева где смо у веома лепим играчкама врхунског изгледа проналазили недозвољене материје. Зато правила нема. Једино што је сигурно јесте да се мора водити рачуна о томе да играчка поседује потребна документа - наглашава Миланов.
Према његовим речима, наша законска регулатива је специфична, па чак у одређеним стварима и строжа од оне у Европској унији што се контроле квалитета тиче, јер се код нас процењује и контролише изглед играчке, конструкција и декларација, а за оне параметре који се не могу сензорно утврдити раде се лабораторијске анализе.
- Све увезене пошиљке играчака морају бити пријављене, а инспектор на основу докумената које поседује одређује које ће играчке ићи на лабораторијска испитивања. Ипак, не иде свака играчка посебно на контролу уколико постоје докази о претходно вршеним испитивањима, рецимо у земљама порекла. У сваком случају, апелујем на све који деци купују играчке да строго воде рачуна о томе да оне имају декларацију и да буду прилагођене узрасту детета коме их купују. На њима је много већа одговорност него на нама као регулаторном телу - поручио је Миланов.
БОНУС ВИДЕО: Ово су послови са средњом школом или лиценцом који могу да вам донесу ВИШЕ ОД 700 ЕВРА МЕСЕЧНО