Помоћу ова 4 КОРАКА проверите да ли имате ЛАЖНЕ ДИНАРЕ у новчанику
Народна банка Србије је открила 5.834 комада фалсификованих динарских новчаница у периоду јануар-децембар 2017. године
Подваљивање фалсификованог новца је свакодневна појава. Такве новчанице можете препознати и сами и то по неколико основних обележја када је окренете према светлу.
Фалсификат се може препознати на основу неколико карактеристика: општег изгледа новчанице (делује замућено, на додир је другачија од уобичајене), али и детаља као што су холограм и заштитна нит. Најбоље ју је проверити усмеравањем у правцу извора светлости.
Прочитајте и:
Проверу новчанице никад не треба вршити испитивањем само једног њеног дела, јер се у пракси појављују и фалсификати који се састоје из два дела, један буде оригиналан, а други фалсификован, упозоравају из НБС.
Оригиналне новчанице се, кажу, штампају на заштићеном папиру, од чистих памучних влакана, потребне еластичности, чврстине, константне дебљине и карактеристичног реског звука приликом савијања.
Прва седмица у 2018. години: Добитни листић је уплаћен у Раковици, а износи 300.000 ЕВРА!
Приликом израде папира, у влажној фази, уграђују се елементи заштите: водени жиг, сигурносна нит и неправилно распоређени вишебојни кончићи који флуоресцирају приликом излагања УВ светлу.
Због немогућности коришћења оригиналног папира, фалсификатори новац фалсификују на комерцијалном, који је доступан у слободној продаји и најчешће се користи за штампање и фотокопирање. Након неколико савијања и гужвања, овај папир се оштећује, крза и цепа.
Прилика за посао у Србији: Потребно је чак 3.000 професионалних возача!
Анализа новчаница динара показала је да се фалсификати најчешће израђују коришћењем инк-џет штампача, ласерских штампача и уређаја за фотокопирање у боји, закључују у НБС.
НБС обучава запослене у банкама и мењачницама за препознавање фалсификованог новца. За случајеве квалитетније израђених фалсификата дају се објашњења посебних мање уочљивих карактеристика при редовној провери, а цела обука је пропраћена снимцима изгледа фалсификата високе резолуције.
Како препознати лажне новчанице динара?
1. Рељеф на натпису НБС на правој новчаници осећа се под јагодицама прстију, на лажној не
2. Холограм се прелива на правој новчаници, на лажној не
3. На дневном светлу, боја лажне новчанице је тамнија
4. Квалитет папира је драстично лошији код лажних новчаница