ПРОСЕЧНА ПЛАТА У БЕОГРАДУ 628 ЕВРА! РАСТУ ПРИМАЊА У ЗЕМЉИ: Какво је стање у остатку Србије?
Највеће зараде су, очекивано, у главном граду а Београд има и највећу стопу запослених
Свима је већ јасно да су у Србији највеће зараде у главном граду, а према подацима из јула, просечна плата у Београду износила је 628 евра. Тако је просечна зарада у престоници износила 124 одсто републичког просека.
ПРИПРЕМИТЕ БАР 500 ДИНАРА ВИШЕ: Цех за кеш кредите и стамбени зајам биће већи, а ево ко ће проћи НАЈГОРЕ
СРБИЈА ПРОБИЈА ГРАНИЦЕ: Први пут у историји просечна плата већа од 510 евра
ПРЕВАРЕНИ ЗБОГ КОВИДА-19: Можете ли да верујете у губитак од 145 милиона долара?
Просечна нето плата у првих шест месеци ове године у Београдском региону износила 73.277 динара, док је републички просек 59.222 динара.
Ако се погледа у којим индустријама су највеће зараде у Србији, јасно је ко у Београду "извлачи просек".
Већ традиционално, запослени у ваздушном саобраћају и програмери доминирају и смењују се на првом месту по висини зарада.
Тако је и овај пут, а имајући у виду да је највише њих запослено управо у престоници, јасно је зашто је статистика таква.
Према подацима РЗС, запослени у области рачунарског програмирања, консултантских и с тим повезаних делатности имали су највеће просечне зараде у Србији и то 158.000 динара.
С друге стране, запослени у ваздушном саобраћају у просеку су зарађивали нешто мање од тога, па је њихова плата износила око 150.400 динара.
Већ традиционално међу првих пет области занимања са највишим зарадама нашли су се и запослени у дуванској индустрији, као и они запослени у информисању и комуникацијама са просечним платама од око 118.000 динара.
Интересантно је да су на лествицама са високим зарадама и они у области научног и истраживачког рада, са просечним платама од око 116.000 динара. Финансије које су до пре неколико година доминирале, више нису рангиране на највишим позицијама.
Анализа Републичког завода за статистику, показала је да главни град има и највећу стопу запослености, за седам одсто изнад просека Србије.
Подаци RZZS показују и да је у Пироту чиста просечна зарада, без пореза и доприноса, достигла 59.931 динар, што је за око 300 динара више од просечне зараде на нивоу Србије.
У Суботици, примера ради, просечна зарада истовремено је износила 56.000, Нишу такође, Врању и Прокупљу по 49.000, Лесковцу 46.000...
Највећу нето просечну зараду имале су београдске општине Врачар 97.000, Нови Београд 94.000, Стари Град 93.000 динара.