СРБИ СЕ ВРАЋАЈУ ИЗ ОВЕ ЗЕМЉЕ ЕУ: "Више не може да се живи од једног посла!"
После више од две деценије у Италији један Београђанин је одлучио да се из Вићенце врати у Београд.
Београђанин Ивица Б. више од 20 година живи у Вићенци у Италији, али како каже медије, дошло је време да размишља о повратку у домовину. Не живи се више ни у овој земљи Европске уније као некад. Једноставно поскупео је живот, а плате су остале исте.
КЉУЧНИ САВЕТИ ЗА УСПЕХ: Како одабрати прави факултет и студијски програм?
Атрактивна понуда БРЗИХ кеш кредита у Addiko банци
НЕ КУПУЈТЕ НАПАМЕТ, ЕВО ГДЕ МОЖЕТЕ ПЛАТИТИ МАЊЕ: Разлика у цени свињског меса чак и до 200 динара по килограму
Ивица наводи да је видљиво смањена куповна моћ грађана, јер Италијани нису навикли на кризу.
- Криза се осећа и у Италији, грађани су незадовољни. Иако су основне животне намирнице поскупеле, цене су исте као у Србији, неке чак и јефтиније, али је просечна плата код нас мања. Највећи издатак овде су месечне режије које за двособан стан износе око 600 евра. Изнајмљивање стана је око 450 евра, а само струја око 100. Просечна плата износи око 1.300 евра, без прековремног рада - прича овај Београђанин.
Цене у Вићенци:
- Кафа - 1,20 евра
- пиво мало - 2,5 евра
- велико - 3,5 евра
- лименке сокова - око 2,5 евра
- хлеб - око 3 евра
- млеко - 1,3 евра
- банане - 1,6 евра
- јабуке - око 2 евра
- кромпир - 1,2 евра
- карта за биоскоп - око 10,5 евра
- пакла цигарета - око 6 евра
- цена вртића - 450 евра месечно
Највећи месечни издатак, ипак, иде на становање. Они који су решили стамбено питање наследством или ранијом куповином, док су цене биле знатно ниже, а услови кредитирања повољнији, данас могу да уживају у лагоднијем животу.
- Радим у фабрици каблова и моја зарада је око 1.400 евра. То није довољно за пристојан живот, већ морам да се сналазим на разне начине. Имам стамбени кредит на који ми одлази велики део плате. Живот више није ни у Италији лагодан као што је био некад. Сада овде не може да се живи само од једног посла - каже Ивица.
Карта за градски превоз је нешто више од два евра, а стандардна почетна цена таксија чак 8,89, док је пређени километар 2,22 евра. За месечну карту у јавном превозу треба издвојити 42,5 евра.
- Иако се стално најављује повећање плата, конкретних одлука још није било. Зато морам да радим са стране понешто, повезем путнике кад кренем у Србију, није лако, сналазим се. Зато планирам да се ускоро вратим у Србију и нађем неки посао и барем будем свој на своме - каже Ивица.