УСЛОВИ ЗА ОЛАКШИЦЕ ЗА КРЕДИТЕ: Има их девет, један је кључан и односи се на фебруар!
За разлику од првог пакета мера НБС када су право на олакшице имали сви клијенти, сада су издвојени приоритети, али је банкама остављен и простор да саме процене коме је помоћ најпотребнија.
Народна банка Србије донела је одлуку о новим олакшицама за грађане и привреднике који имају кредит или лизинг, а који имају проблема са отплатом. Истовремено је прописала и неколико услова без којих бенефите није могуће и остварити.
ДАНАС СТИЖУ ПАРЕ ЗА СВЕ ПЕНЗИОНЕРЕ! Прво помоћ од 5.000 пред празнике, а после њих ново повећање пензија
ЛЕПЕ ВЕСТИ: Усвојена уредба о бесповратној помоћи за поплављене
ЗАРАДА ИСПОД ПРОСЕКА, А ИМАТЕ КРЕДИТ: Од данас вам је Народна банка Србије олакшала живот
За разлику од првог пакета мера НБС када су право на олакшице имали сви клијенти, сада су издвојени приоритети, али је банкама остављен и простор да саме процене коме је помоћ најпотребнија. Ипак, да би могли да затраже нове олакшице, клијенти морају да испуне неколико услова.
Пропис је ступио на снагу 15. децембра, што значи да дужници већ могу да поднесу захтев за добијање олакшица, иако би обавештење од банке требало да добију до 22. децембра.
Први се подразумева, а то је да дужник није у могућности да измирује обавезе према банци, односно да има потешкоће у измиривању тих обавеза услед пандемије ковид-19.
Редован клијент од фебруара 2019.
Такође, битан услов је да дужник на дан 29. фебруара 2020. године, као ни у периоду од 12 месеци пре тог дана, није био у статусу неизмирења обавеза у тој банци. Дакле, на олакшице имају право само они који су редовно измиривали све обавезе према банци од фебруара 2019. године, а то подразумева редовну отплату кредита, сервисирање кредитне картице и дозвољеног прекорачења по текућем рачуну.
У истом периоду потребно је и да ниједно потраживање дужника није било класификовано као проблематичан кредит у тој банци.
Потребна и додатна сагласност
Ако се обавезе дужника односе на кредите одобрене у оквиру гарантне шеме Републике Србије или са гаранцијом међународних финансијских институција, као и на субвенционисане кредите, олакшице из ове одлуке могу се применити само уз претходну сагласност давалаца гаранције, односно субвенције.
Ко је дужник који не може да измирује обавезе
НБС сматра да дужник (физичко лице) није у могућности да измирује обавезе према банци, односно да може имати потешкоће у измиривању тих обавеза, ако на дан ступања на снагу Одлуке (15. децембра) испуњава један од услова:
- у кашњењу је дужем од 30 дана у "материјално значајном износу по основу било које обавезе према банци на коју се односе олакшице"
- има статус незапосленог лица
- или је у последња три месеца остварио просечни нето месечни приход који је испод просечне зараде у Републици Србији.
Један од услова који клијента банке квалификује за олакшице је и да степен кредитне задужености прелази 40 одсто, а дужник је у последња три месеца остварио просечни месечни приход мањи за 10 одсто или више у односу на приход пре 15. марта 2020. године, при чему просечни приход у последња три месеца не прелази 120.000 динара.
За привреду другачије
Услови се само делимично разликују када је у питању пољопривредник, предузетник или привредно друштво које није у могућности да измирује обавезе према банци.
Тако први услов гласи да је дужник на дан ступања на снагу одлуке у доцњи дужој од 30 дана, а други да у периоду до дана подношења захтева има пад пословног прихода, односно промета од најмање 15 одсто у 2020. години у односу на исти период у 2019. години.
Трећа опција је да је дошло до прекида пословања дужника у непрекидном трајању од најмање 30 дана услед пандемије ковид-19;
Банка на крају "сече"
У оба случаја постоји и могућност да банка сама процени на основу образложеног захтева дужника, и у складу са својим унутрашњим актима, да услед пандемије ковид-19 постоје друге чињенице и околности, које нису конкретно наведене међу условима, а које су утицале на погоршање финансијског положаја дужника и тиме на могућност тог дужника да уредно измирује своје обавезе према банци.