ЧЕТИРИ КОРАКА ДО ВРТИЋА: Шта сваки родитељ треба да уради да би му дете од 11 . маја кренуло у обданиште
Преглед деце је неопходан.
Вртићи у Србији, после скоро два месеца паузе, почињу са радом у понедељак, 11. маја, а да би се деца поново вратила у ове колективе, и родитељи морају да испуне одређене обавезе. Иако је било полемике око тога да ли ће и најмлађи, до 3 године кренути, одлучено је и да јаслена група крене, а најновији закључи донели су препоруку да само не крећу у наредне две недеље малишани који имају одређене хроничне болести.
Поред вртића који ће морати да испоштују одређене мере због пандемије Ковида 19, ево неколико ставки које родитељи морају да ураде да би дете поново послали у вртић.
СТУДЕНТИ УСКОРО ПОНОВО У ДОМОВИМА: Ево које ће све бенефиције имати по самом повратку
Професорку Марију смо гледали на РТС-у током пандемије, а сада је дала одговор на све прозивке које су доживели професори - ОДУШЕВИЋЕ ВАС
Пријава ђака за упис на факултет од 24. до 28. јуна
1. корак - Изјашњавање
Родитељи су се пре две недеље својим предшколским установама изјашњавали да ли имају потребе да им деца крену у вртић или не. Према званичним подацима, како је анкета показала, у вртић би требало од понедељка да крене 25 до 30 одсто укупно уписане деце.
Предност је дата самохраним и родитељима, који не могу да раде од куће, већ морају да буду физички присутни код послодавца објаснила је за наш портал председница Одбора за предшколску делатност синдиката "Независност" Сузана Лазаревић.
- Самохрани родитељи који су запослени и не могу да раде од куће, или оба запослена родитеља који не могу да ускладе смене, и морају да буду физички присутни код послодавца, имаће предност. Таквих је од 25 до 30 одсто. Тај проценат вуче Београд, где 27 до 28 одсто њих има потребу за тим - казала је Лазаревић.
2. корак - Преглед деце код педијатра
Када је већ постало јасно да вртићи почињу са радом, родитељи су добили обавештење шта све морају да ураде, како би децу поново послали у предшколске установе. Прво и основно је да имају потврду педијатра да је дете здраво.
- Поштовани родитељи, обавештавамо вас да сте у обавези приликом повратка детета у установу донесете потврду лекара педијатра о здравственом стању детета, не старију од 7 дана - наводи се у поруци коју предшколске установе шаљу родитељима.
Иако се спекулисало да ће уз прегледа педијатра - преглед грла, жлезди, слушање плућа, бити обавезни и брисеви уха, ждрела и носа, као и да се деци вади крв из прста како би се урадила основна лабораторија, како се сазнаје у педијатријама београдских домова здравља, то се неће радити.
Такође, гужве у Одељењима педијатрије очекују се од сутра, с обзиром на то да су се праве смернице чекале до данас, када је педијатрима саопштено да од сутра почињу нормално да раде. Тада се и очекује највећа навала родитеља.
У појединим домовима здравља се ови прегледи заказују, али у већини не.
3. корак - Потврда послодавца да родитељи морају да буду физички присутни у фирми
Поред потврде да је дете здраво, такође, битни папири су потврде да родитељи морају да буду физички присутни на свом послу, а не да раде од куће. На потврди је неопходно навести и број телефона послодавца.
- Потребно је да доставите потврду вашег послодавца да морате своје послове да обављате у седишту или у другим пословним и организационим јединицама послодавца, заједно са контактом послодавца - стоји у поруци родитељима.
4. корак - Долазак детета у вртић и мере заштите
Приликом одвођења детета у вртић, родитељи морају да носе заштитне маске и рукавице, а требало би да се труде да држе социјалну дистанцу приликом предаје малишана васпитачима.
Све узете потврде, како о здрављу детета, тако и од послодаваца, предају се васпитачима првог дана.
Препорука за децу са хроничним болестима
Данас је Министарство просвете одржао састанак са представницим струковних синдиката и удружења, и донети су коначни закључци у вези са поласком деце у вртић.
Најновија је препорука да деца која имају одређене хроничне болести, у наредне две недеље не иду у вртић. Исто важи и у случају да родитељи деце имају те болести.
- Родитељима се препоручује да код куће остану деца са следећим хроничним болестима - респираторне, кардиоваскуларне, малигне, дијабетес и са имунодефицијентним болестима. Деца треба да остану код куће и уколико родитељ или старатељ имају једну од ових болести - рекла је Сузана Лазаревић, председница Одбора за предшколску делатност синдиката "Независност".
Тестирање здравља васпитачица
Све васпитачице мораће да се тестирају на корона вирус два дана пре уласка у вртић. Васпитачи и сестре мораће да обнове и санитарне књижице, односно да ураде санитарни преглед. Он подразумева анализу брисева - уста, грла и носа, и столице, што, иначе, запослени у овим установама раде два пута годишње, на шест месеци.
Како би се спречило уношење и ширење заразе у овим колективима, чак 35 мера мораће да испуне све предшколске установе.
Професорку Марију смо гледали на РТС-у током пандемије, ево шта саветује деци и родитељима пре повратка у школе
Све о припремама за вртић: Које прегледе морају да ураде деца и запослени? Да ли и корона тест?
У КЛУПЕ СЕ ВРАЋАЈУ САМО ОДРЕЂЕНИ ЂАЦИ: Све информације о раду школа, биће отворене и у ЈУНУ
Шарчевић дао важне информације о ПОВРАТКУ у школске клупе: Како ће се закључивати оцене и да ли ће бити матура и екскурзија?
РЕШЕНЕ МУКЕ НАСТАВНИКА: Ово је правилник по коме ће се давати ЗАКЉУЧНЕ ОЦЕНЕ ЂАЦИМА