ДЕТАЉНА ПРАВИЛА ЗА ПОЧЕТАК ШКОЛЕ: Који су прописи за тоалете, а шта се дешава са ученицима који имају симптоме
У сваком тренутку број деце у школи не сме да прелази 50 одсто.
Министарство просвете, науке и технолошког развоја упутило је основним школама у Србији упутство за организацију и реализацију образовно васпитаног рада у школској 2020/2021. години.
Све школе имају рок до понедељка, 24. августа да доставе свој оперативни план организације и реализације наставе надлежној школској управи на сагласност.
У Упутству Министарства до детаља је школама објашњено како ђаци, учитељи и наставници треба да се понашају пре и при уласку у школу, током боравка на часовима, шта се ради између часова, како деца треба да се понашају приликом одласка у тоалет, а како када ужинају, као и ко им обезбеђује храну.
ШКОЛА ПОЧИЊЕ ЗА ДЕСЕТ ДАНА, А УЏБЕНИКА ЈОШ УВЕК НЕМА: Родитељи узнемирени, књиге купују на УЛИЦАМА
ПОТПУНО ДРУГАЧИЈИ ПРИСТУП: Како ће изгледати часови од 1. септембра за музичке и стручне школе?
"АКО ПРИХВАТИТЕ РИЗИК ОД ЗАРАЖАВАЊА ДЕТЕТА..." Родитељи ђака узнемирени због обавештења које је школа поставила
Такође, у сваком тренутку број деце у школи не сме да прелази 50 одсто.
Иначе, први школски дан биће посвећен предавањима и дискусијама на тему превенције од корона вируса.
Ова школска година, разликоваће се од многих, ако гледамо одржавање наставе. Ученици од 1. до 4. разреда ићи ће у школу, али ће се уколико има више од 15 ђака по одељењу, делити у две групе.
Ученици од 5. до 8. разреда имаће комбиновану наставу - у школи и онлајн, односно наставу на даљину.
Организација онлајн наставе
Часови ће се приказивати на РТС 2 и РТС 3, према унапред одређеном распореду и сатници.
Ученици 5. разреда пратиће наставу на РТС 2 од 8 сати, и имаће дневно 3 часа, док ће се настава за ученике од 6. до 8. разреда имитовати на РТС 3, такође, од 8 сати. Ученици 1. до 7. разреда имаће дневно до 3 часа, а а осмаци - четири.
Иако ће ученици од 1. до 4. ићи у школи, и за њих је спремљена онлајн настава, и она ће се емитовати путем мултимедијске интернет платформе РТС планета.
Настава у школи
Када је реч о настави у школи, свака школа има аутомонију да сама утврди време почетка часова и изврши временску организацију часова на дневном, недељном и месечном нивоу. Оно што важи за све школе јесте да број ученика који истовремено борави у школи не сме да пређе 50 одсто од укупног броја.
Свако одељење мора да има своју учионицу, односно, током малог одмора нема промене учионица и кабинета, осим ако је то неопходно због специфичности предмета и посебне опреме.
За ученике од 1. до 4. разреда настава се организује свакодневно у школи
- Уколико је број ученика у одељењу већи од 15, оно се дели у две групе. Групе долазе у два дефинисана термина, на пример од 8 сати, и од 10.45. Ученици једне групе имају до 4 часа дневно. Часови трају по 30 минута. Пауза између прве и друге групе је 20 минута, и она служи за чишћење и проветравање учионица и свих других простора - наводи се у Стручном упутству.
Сви часови се организују у школи, и напољу на отвореном када год је то могуће.
Ученици од 5. до 8. разреда
Ако школа има простор и кадар, настава се организује свакодневно у школи. И у овом узрасту важе правила на поделу на две групе уколико у одељењу има више од 15 ђака, и за њих важи трајање часова од 30 минута. Разликује се само што у овом узрасту ученици једне групе имају до 5 часова.
Све остало је исто као и за ниже разреде.
Ношење маски
- Школско наставно и ненаставно особље све време боравка у школи треба да носе маске
- Маску ученик треба да носи при уласку у школу па све до доласка до своје клупе. Маска се обавезно користи и приликом одговарања и сваког разговора. Маска се обавезно користи и приликом било којег кретања ван клупе, приликом одласка на одмор или тоалет.
- Препоручује се да ученици све време боравка у школи носе маску, али она се може одложити у периоду када ученик седи у својој клупи и слуша наставу.
- Током боравка у школи могуће је да се користи било која маска (хируршка, епидемиолошка или платнена), али она треба да се користи на исправан начин тако да покрива нос и уста.
Комбиновани модел
У школама где не постоји могућност да се за све од 5. до 8. разреда одржи настава у школи, настава ће се одвијати по комбиновамом моделу.
- Ученици 5. и 6. разред у току недеље ићи ће у школу понедељком, средом и петком, а ученици 7. и 8. разреда уторком и четвртком. Наредне недеље разреди се ротирају. Када ђаци не иду у школу, имају онлајн наставу на даљину путем Јавног сервиса Србије - објашњава се у Стручном упутству.
И у овом коминованом моделу ученици се деле на две групе, часови им, такође, трају по 30 минута, и имају до 5 часова.
Настава за ученике на кућном или болничком лечењу
Школа може да организује рад и са децом која су на дужем кућном или болничком лечењу. За ученике који због здравствених проблема или хроничних болести не могу да похађају наставу дуже од 3 недеље, настава се организује код куће, односно у здравственој установи у којој се лечи.
Неопходно је да родитељ о томе обавести школу.
Исхрана ученика
Школа обезбеђује оброке и ужину за ученике, припремом хране у својим просторијама, или наручивањем од одговарајућег добављача.
За сервисирање оброка се препоручује учионица, кад год је то могуће.
- Уколико се за исхрану користи школска трпезарија, потребно је водити рачуна о броју ученика који истовремено бораве у њој, распореду столова и међусобној удаљености ђака. Размена хране и прибора међу ученицима није дозвоље - истиче се у Упутству и додаје да школа може да препоручи родитељима да њихова деца доручкују, односно ручају пре доласка у школу, или да понесу ужину са собом.
Деца за столовима треба да седе на удаљености од једног метра, а пожељно је и два, сваком правцу. Пре јела деца треба да оперу руке, а површине на којима ће се служити храна, обрисати алкохолом.
Употреба тоалета
Коришћење тоалета треба да буде организовано тако да у тоалет улази онолико деце колико кабина има.
Остали чекају испред тоалета у реду са поштовањем физичке дистанце од најмање једног метра.
Поступак са ученицима и особљем које имају симптоме
Уколико се симптоми појаве ван школе, потребно је јавити се у Ковид амбуланту надлежног дома здравља, и не одлазити у школу, већ само обавестити надлежну особу у школи.
Ако се симптоми јаве у школи, а ради се о ученику, њему се одмах ставља маска, смешта се у празну учионицу за изолацију, и обавештавају се родитељи и надлежни институт, то јест завод за јавно здравље. О ученику, у соби за изолацију до доласка родитеља, потребно је да брине једна особа која мора да користи маску и рукавице.
Ако се симптоми појаве код особља, она се одмах јавља у ковид амбуланту надлежног дома здравља, а надлежна особа из школе о томе обавештава надлежни институт односно завод за
јавно здравље.
Мере за смањења ризика уноса корона вируса у школску средину
- Ученици, наставно и ненаставно школско особље не треба да долазе у школу уколико имају повишену телесну температуру и/или симптоме респираторне инфекције.
- Родитељи треба свако јутро да провере телесну температуру својој деци пред полазак у школу.
- Наставно и ненаставно школско особље да провере телесну температуру пред полазак у школу
- Одржавати физичку дистанцу са другим особама у школи од најмање 1,5 метара
- Свако дете у учионици треба да има 4 квадратна метра, и да седи само у клупи
- Потпуно обуставити све активности код којих је могуће појачано стварање аеросола (певање, викање, спорт, навијање), што би значило да се на часовима музичког не пева, нема проба школског хора, на физичком нема колективног спорта, а за индивидуалне спортове (гимнастика и сл.) треба проверити
услове (величина сале, могућност природне вентилације и слично)
- Наставу физичког васпитања организовати на отвореном када год је то могуће. Саветовати ученике да не стварају гужву у свлачионицама већ да буду стрпљиви и сачекају свој ред према инструкцији наставника тако да се обезбеди 4 м2 по ученику.
- Особе које доводе децу у школу не улазе у школу већ децу прате до улаза
Редовно прање руку
- Руке треба прати хигијенски исправном водом за пиће и сапуном у трајању од најмање 20 секунди или употребом дезинфекционог средства на бази 70 одсто алкохола. Дезинфекција руку средствима на бази 70% алкохола не може заменити прање руку водом и сапуном уколико су руке видно запрљане. После 3 до 4 извршених дезинфекција руку обавезно опрати руке водом и сапуном.
- На свим улазима у школу и на излазу из фискултурне сале поставити дезинфекциона средства на бази 70 Одсто алкохола.
КОНАЧНО ПОЗНАТО КАКО ЋЕ ДЕЦА ПОХАЂАТИ НАСТАВУ: Часови на даљину само путем телевизије
ОВО СУ ПРАВИЛА КОЈА ЋЕ ВАЖИТИ ЗА ШКОЛЕ: Шта се дешава са остатком разреда ако се један ученик зарази?
НЕДОУМИЦА ВИШЕ НЕМА: Одлучено је шта ће ђаци основних и средњих школи читати као лектире ове године
ДОБРО ДЕЛО: Александар је завршио школу у Србији, сада је успешан у свету и жели да помогне ђацима из своје земље!
Лепе вести стижу из Београда: Ове године 1.000 првака више него пре 10 година