ДОДАТНИ УДАР НА БУЏЕТ РОДИТЕЉА - ОПРЕМАЊЕ ЂАКА ЗА ШКОЛУ! Списак потребне школске опреме за 1. септембар
На прагу смо 1. септембра и почетка школске године
Да би први пут послали децу у школске клупе, родитељи морају да издвоје целу плату за књиге, школски прибор, ранчеве, гардеробу, обућу, опрему за физичко, лектиру...
КРИЗНИ ШТАБ ПРЕЛОМИО: Школска година почиње ПРВОГ СЕПТЕМБРА, ево под којим условима
БЛИЖИ СЕ ПОЧЕТАК ШКОЛСКЕ ГОДИНЕ, А ТЕ МУКЕ ЗНАЈУ САМО РОДИТЕЉИ: За опремање школарца потребна једна просечна плата у Србији
ЦРНОГОРСКИ ЂАЦИ ЋЕ ПЛАТИТИ "ДАНАК" ЗБОГ ПОГОРШАЊА ЕПИДЕМИЈЕ: Школа опет неће почети са радом у нормалном режиму
На прагу смо 1. септембра и почетка школске године, кад родитељи имају додатни удар на буџет јер их чека опремање ђака за школу, за шта треба да издвоје чак једну просечну плату од 550 евра. Иако је полазак првака у школу највећа радост за родитеље, ту су уједно и највећи трошкови, а уколико породица има два ђака, трошкови се удвостручују.
У трошкове не улазе само књиге и школски прибор већ и ранац, гардероба, обућа, опрема за физичко, прибор за цртање и бојење, лектира, тако да за опремање два ђака треба издвојити чак 65.000 динара.
- Колико год да се радујем што моје дете полази у први разред, толико и већ данима пребројавам новац који морам да издвојим за школску опрему и прибор. Учитељица нам је дала списак обавезног прибора који дете мора да има код себе. Уз прибор детету морам купити нове патике, гардеробу, ранац, а све то ће ме коштати као једна минимална плата - каже једна мајка ђака првака која је желела да остане анонимна и додаје да су последњих дана августа огромне гужве у књижарама у Београду. Родитељи обично уџбенике купују на неколико месечних рата које отплаћују током године, међутим, целокупна школска опрема се купује непосредно пред полазак у школу.
Цена комплета уџбеника за први разред у просеку кошта око 8.000 динара, док комплет за осми разред износи око 17.000 динара, зависно од издавача уџбеника којег је школа одабрала. Поред књига, ђак мора да има и свеске различитих формата, које, зависно од величине, квалитета, броја листова и тога да ли су укоричене, коштају од 10 до 490 динара. За почетак године је довољно пет-шест свезака, а током године потребно је купити двадесетак.
Прибор за писање и цртање подразумева обавезне три обичне оловке, плаву и црвену хемијску оловку, пенкало и пиши-бриши оловку, дрвене бојице, гумицу, резач и мали лењир, што долази у склопу пернице, која кошта минимум 500 динара, док цена пуних перница иде и до 2.000. Ученику је посебно за математику неопходан и комплет лењира, који кошта око 100 динара, и шестар, који има цену од минимум 150 динара.
Што се тиче ликовне културе, ту је списак мало дужи па треба обезбедити блок број два, три, четири или пет, зависи у који разред основне школе иде дете, темпере, водене боје, воштане боје, комплет четкица, палету, посуду за воду, крпу, фломастере, пластелин, самолепљиви колаж-папир и кесу за блок, за шта треба издвојити од 2.500 динара.
Ту је и физичко васпитање, за које је потребна опрема у коју спадају обавезне посебне патике, тренерка, хеланке или шорц, мајица кратких рукава и вијача, као и врећа за опрему. На списку родитеља су и ранчеви, који су једна од већих ставки - треба издвојити од 1.200 до 12.000 динара.
Многи наставници и учитељи у школски програм укључују обавезну лектиру, која за први разред кошта око 500 динара, док је комплет за осми разред око 1.000. Подразумева се да је ово школски прибор за почетак године који се с временом обнавља, па је тако потребно више пута куповати хемијске оловке, резаче, гумице, свеске, блок за цртање, дрвене, воштане и водене бојице и темпере. Током године родитељи имају и додатни удар на џеп, а то су излети и екскурзије. Пре свега они представљају авантуру за свако дете, а циљ ових путовања је и учење нових ствари и обилазак различитих знаменитости и културних установа, а све то кошта. Тако цена за три ноћења на некој планини у Србији кошта око 100 евра, док су цене једнодневних излета од 2.000 до 4.000 динара.
Прибор - Цена
- Свеска - 10-500
- Блок за цртање бр. 5 - 70
- Кеса за блок - 120
- Темпере / водене боје - 250
- Колаж-папир - 40
- Комплет четкица - 400
- Дрвене бојице - 200
- Воштане боје - 180
- Фломастери - 200
- Перница - 500-2.000
- Шестар - 150
- Ранац - 1.200-12.000
- Лектире - 500-1.000
*Цене су у динарима
- Први разред - 6.520
- Други разред - 6.780
- Трећи разред - 7.470
- Четврти разред - 8.830
- Пети разред - 14.230
- Шести разред - 16.800
- Седми разред - 17.200
- Осми разред - 17.200
*Цене су у динарима
- Патике - 3.000
- Мајица - 400
- Шортс - 2.000
- Тренерке - 2.000-10.000
- Хеланке - 1.000
- Врећа за опрему - 600
*Цене су у динарима
Ужина посебан трошак
За децу која се одлуче да ужинају у склопу школе родитељи треба сваког месеца да издвоје и око 1.500 динара. Међутим, уколико се одлуче за самостално доношење ужине - родитељи ће вероватно морати да одвоје нешто више пара за храну свог ђака.
Корона сет не сме да се размењује
Осим обавезне школске опреме и прибора, учитељи и наставници за време пандемије коронавируса препоручују да ђаци код себе имају заштитне маске, влажне марамице, тоалет-папир, дезинфекционо средство за руке и папирне марамице. Строго је забрањено да ову додатну опрему ученици размењују између себе.