Колико кошта живот студента у Београду?
Питање колико кошта живот студента у Београду постаје све важније за бројне младе људе који се одлуче за школовање у српској престоници.
С обзиром на инфлацију, која утиче на трошкове живота у Србији, дошло је до промена и у трошковима студентског живота.
У овом тексту ћемо детаљно истражити све релевантне факторе који чине студентски буџет, укључујући смештај, исхрану, школовање, набавку књига и материјала, друштвени живот и превоз.
Смештај
Смештај представља један од најзначајнијих финансијских изазова, посебно за студенте који не добијају буџетско финансирање од своје државе или који су се определили за приватне факултете.
Универзитетски студентски домови често представљају најекономичнију опцију. Цене смештаја у овим домовима варирају у зависности од тога да ли је студент на буџету или има самофинансирајући статус. Буџетске цене се крећу у распону од 1.300 до 3.190 динара месечно, док су тржишно-економске цене нешто више, обично између 8.000 и 13.000 динара. Важно је напоменути да цена такође зависи и од категорије дома и броја кревета у соби.
Када је реч о изнајмљивању стана, цене ће варирати у зависности од квадратуре и локације. На основу доступних података, данас се гарсоњере ретко могу наћи за мање од 300 евра, док је просечна цена једнособних станова око 450 евра, а двособних станова око 650 евра.
Исхрана
Као и у случају смештаја, исхрана у студентским мензама истиче се као најекономичнија алтернатива. Цене оброка су стандардизоване за све мензе и износе 56 динара за доручак, 120 динара за ручак и 90 динара за вечеру по буџетским ценама, односно 130 динара за доручак, 310 динара за ручак и 240 динара за вечеру по економским ценама.
Поред тога, опција набавке и припреме хране код куће такође може бити приступачна, са месечним трошковима који варирају између 150 и 250 евра, у зависности од навика и преференција сваког студента. Ова опција нуди већу флексибилност у избору оброка и може бити привлачна за оне са специфичним дијететским потребама.
Школарина
Школарина је, поред становања, један од највећих издатака. Инфлација је утицала и на образовни сектор Србије, због чега су поједини факултети подигли школарине.
Цене школовања варирају у зависности од студијског програма и универзитета. На државним факултетима у Београду, када студенти нису на буџету, школарине се могу кретати од 66.000 до 300.000 динара по години.
Просечне годишње школарине на приватним факултетима у Београду могу се кретати од 1.000 до 3.000 евра или чак и више од тога, у зависности од факултета, програма и институције.
Уџбеници и скрипте
Просечно, годишњи трошак за нове уџбенике може се кретати у распону од 10.000 до 15.000 динара. Међутим, многи студенти бирају алтернативне опције као што су копирање књига или куповина скрипата, што може значајно смањити њихове трошкове.
Такође, чланство у универзитетским библиотекама често је повољна опција за приступ потребним уџбеницима и литератури. Годишња чланарина у Универзитетској библиотеци износи око 1.500 динара, док чланство у другим библиотекама може бити до 2.500 динара годишње. Одлука о избору ресурса за приступ материјалима често зависи од индивидуалних преференција и буџета студената.
Превоз
Након увођења новог система наплате карата у градском превозу, дошло је до измена и у начину плаћања карата за студенте. Месечна карта сада износи 1.000 динара, док годишња кошта 11.000 динара. Ово право имају студенти са пребивалиштем у Београду, као и студенти уписани на неки од акредитованих факултета Београдског универзитета.
С друге стране, студенти који поседују аутомобил суочавају се са додатним издацима као што су гориво, паркинг и одржавање. Месечни трошкови за власнике аутомобила често се крећу у распону од 100 до 200 евра или више, посебно ако узмемо у обзир и трошкове осигурања возила.
Друштвени живот и остали трошкови
Студенти често издвајају средства за различита културна дешавања, посете биоскопима, позориштима и концертима. Треба узети у обзир и изласке у ресторане и кафиће, као и трошкове хране и пића током дружења са пријатељима, што додатно утиче на буџет. Свеукупно, трошкови друштвеног живота у Београду могу се кретати у опсегу од 100 до 200 евра месечно.