НАЋИ ЗАМЕНУ ЗА ЗАРАЖЕНОГ НАСТАВНИКА ЈЕ ЛУКСУЗ: Професори болесни, ђаке нема ко да учи - директори школе укључују се у наставу
У Четрнаестој београдској гимназији тренутно је заражено 14 професора. Једва проналазе замене, али у таквој ситуацији то је чак и луксуз који немају све школе.
Епидемија је само погоршала неке проблеме са којима су се многе школе у Србији суочавале и пре тога. Тешко је било пронаћи професора математике, информатике, страних језика за замену. Сада када је велики број професора и наставника заражен, пред многим директорима је тежак задатак. У појединим школама им не преостаје ништа друго, него да узму дневник у руке и држе часове.
"СВЕ СУ ХТЕЛЕ ДА СЕ ДРУЖЕ, НИЈЕДНА НЕЋЕ У ШТАЛУ" Нежења Милан и после годину дана од огласа који је УЗДРМАО СРБИЈУ није нашао младу
ОГЛАСИО СЕ ДОКТОР КОН ПОСЛЕ ДУГЕ ПАУЗЕ! Ускоро нас чека ублажавање таласа, ЈЕДНУ СТВАР је знао и пре 15 година
КОЛУМБИЈАЦ ОСТАВИО СВЕ ЗБОГ СРПКИЊЕ: Заљубио се у Тамару и Боготу заменио Крагујевцем - само једна ствар му РУШИ СРЕЋУ
У Четрнаестој београдској гимназији тренутно је заражено 14 професора. Једва проналазе замене, али у таквој ситуацији то је чак и луксуз који немају све школе.
Борба да ђаци не губе часове је тешка, тврди директорка Марија Милетић, која често и сама одржи неки час математике.
- Тешко је, имајући у виду велики број одсутних колега. Највећи проблем нам је у оквиру стручног већа математике и информатике. Ту је проблем и када нема пандемије, наћи замену. Покушавамо да нађемо апсолвенте, али у већини случајева су замене унутар наше институције - наводи Милетићева.
Пронаћи замену, сада је теже него икада пре, а разлога има неколико: свима је јасна тренутна здравствена ситуација, али неки проблеми у просвети постоје одавно.
Директорка Четрнаесте београдске гимназије објашњава да млади математичари налазе послове који су боље плаћени.
- Велики проблем је што су апсолвенти математике плаћени са четвртим степеном, па им се не исплати да буду ангажовани у настави. С друге стране, то су мање-више замене накратко. Они су у ризику да се заразе, тако да се одбијају кратке замене - указује Милетићева.
Ни у основним школама није много боља ситуација. У Основној школи "Веселин Маслеша" одсутно је седморо наставника и три теткице.
Наташа Духана, школски педагог, објашњава да та школа има боравак за ученике првог и другог разреда, те да нема великих промена: иду у школу сваки дан, одељења су у пуном саставу.
- Уколико се јави проблем боловања учитеља из боравка, сналазимо се: тражимо замене, а уколико не можемо да их нађемо, користимо капацитете школе. Колеге често остају дуже да би покрили тај недостатак, делимо децу по групама - каже педагошкиња.
Иако никоме није лако деца се, каже она, ипак брзо прилагођавају.
У школама кажу да је генерално тешко наћи замену за професоре страних језика, пре свега енглеског и немачког, као и математике и информатике.
Званичне податке о томе колико је професора и учитеља на боловању, од надлежног министарства, за сада, нису добијени.