МАТУРАНТИ СВЕ ГОРИ ИЗ СРПСКОГ: Провера знања изнела на видело велики проблем
Уместо 80 одсто задатака, из српског као матерњег језика дечаци су исправно урадили тек 60,7 а девојчице 72,1 одсто
Врло добар – 4,14 просечан је општи успех претходне генерације осмака, која је у јуну ове године завршила осмолетке и на малој матури показала да је основни ниво знања српског језика с којим одлази на даље школовање далеко испод очекиваног. Нешто мање од половине ове генерације су одликаши (45,1 одсто), трећина је врло добрих ђака (35,3 одсто), скоро петина (18,9 одсто) остварила је добар просек, док је довољан успех завредело само 0,7 одсто од 61.670, колико је укупно било девојчица и дечака који су наставу похађали, а онда и завршни испит полагали на српском матерњем језику.
Др Ристић објашњава: У каквој вези су црева и имунитет и како да спречимо инфекцију
ДА ЛИ ДЕЦА МОРАЈУ ДА НОСЕ МАСКЕ У ВРТИЋУ? Сада је познат одговор и на КЉУЧНО питање свих родитеља
У ПОНЕДЕЉАК ПОЧИЊЕ ЗИМА: На небу гледајте призор каквог неће бити наредних ШЕСТ деценија!
Да најмање 80 одсто ученика, без обзира на пол, без грешке реши најлакше задатке, којима се проверава да ли су осмаци достигли основни ниво знања, а они чине готово половину сваког од три теста на малој матури, очекују стручњаци чији је посао вредновање квалитета овдашњег образовања. Предвиђени праг осмаци нису добацили из српског језика.
Од укупно 20 задатака на матурском тесту за осмаке, из српског их је са основног нивоа било десет, а из математике девет питања. Тај део провере елементарног знања математичких области 78,9 одсто ваљано су урадили дечаци, а девојчице 78,6 одсто, што је приближно очекиваном резултату. Али на тесту из српског језика њихов је успех био прилично лошији, дечаци су исправно решили тек 60,7 одсто задатака са основног нивоа, а девојчице 72,1 одсто.
Наведени закључци ослоњени су на званичне податке из најновијег Извештаја о резултатима завршног испита на крају основног образовања и васпитања за прошлу школску годину, који је недавно објавио Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања.
Већ деценију уназад, откако је мала матура обавезна за крај основног образовања и упис у средње школе, од школске 2010/11. године, стручњаци овог завода приређују опсежну анализу. Међутим, у најсвежијем извештају први пут експлицитно наводе очекивани минимум успешности генерације у решавању задатака с најнижег, основног нивоа, увиђа „Политика”.
У овогодишњи извештај нису ушли подаци о броју ученика који нису покушали да реше ниједан задатак, то јест оних који су после теста наставнику вратили празну испитну свеску. Бодовни праг за полагање мале матуре не постоји, положио је свако ко је приступио испиту. Али, када се посматра најлошији учинак ученика који знањем нису одмакли даље од минималног матурског скора, највише има осмака који ниједан бод нису завредели из српског језика, њих 157. Нула поена из математике резултат је 142 ђака, а без поена на комбинованом тесту остало је 98 њих. Када гледамо беспрекорне резултате, највише је ученика који су освојили максималан број бодова на комбинованом тесту – 1.160, затим из математике – 448, а најмање из српског језика – 288.
Исправно одговарајући на половину укупног броја испитних питања, око десет бодова завредело је 60 одсто ученика из српског и математике, а на комбинованом око 80 одсто осмака. То је бољи резултат него у јуну 2019. године, када је око 60 одсто малих матураната тачно урадило половину комбинованог и теста из српског језика, а исти резултат из математике постигло тек 50 одсто генерације.
Просечан успех на националном нивоу, изражен у бодовима, из српског износи 11,18, из математике 11,02, а на комбинованом 14,17 од могућих 20 поена.
Анализирајући постигнућа на окружном нивоу истраживачи примећују да осмаци не добацују до просека у готово две трећине од укупно 32 округа у Србији на тестовима из математике и српског језика, и у више од половине округа када је реч о комбинованом тесту. Резултати малих матураната су на нивоу просечних у око 30 одсто округа на провери знања из српског језика и математике, и у 20 одсто округа на комбинованом тесту.