Мрежа Мејкерс лабова се проширује на нове школе и националне партнере: На почетку школске године Младеновац добио учионицу будућности
Техничка школа у Младеновцу, позната по запаженим успесима ученика у предузетничким програмима, започиње нову школску годину богатија за простор у коме ће се развијати иновације, нове идеје и млади који мењају будућност.
Након 8 отворених Мејкерс лабова за годину дана, свечано је отворен још један, а до краја године центре за иновације и мултидисциплинарност добиће још 6 школа широм земље
Представници Групе за образовање, заједно са представницима компанија које подржавају овај програм, посетили су 8. септембра Техничку школу у Младеновцу поводом званичног отварања Мејкерс лаба који је увеличао и обележавања Дана школе за ученике, наставнике и заједницу ове средње школе.
На отварању учионице будућности која овог пута укључује и професионални студио, у име школе-домаћина, о значају савремених програма за образовање младих говорили су Добрица Ђурђевић, директор школе, као и Милан Божић, наставник и координатор Мејкерс лаба и ментор једне од ученичких компанија која је остварила запажене успехе у различитим предузетничким програмима. О значају удруживања за бољу будућност младих па и целог друштва, присутнима су се обратили представници Групе за образовање, као и нових националних партнера иницијативе - Ања Алексић, чланица Управног одбора компаније Цомтраде и Александар Николић, директор маркетинга бренда Тесла. Присутнима се обратио и представник Министарства просвете, Радован Живковић.
Идеје које померају границе и подршка да се идеје и знање преточе у стварност
- Електротехника, машинство и обрада метала, текстилство и кожарство су подручја рада у оквиру којих Техничка школа у Младеновцу већ више од 60 година бележи запажене резултате, успешне ученичке пројекте и сарадње са привредом и другим секторима. Предузетничке идеје које померају границе, успеси ученичких компанија на националном и светском нивоу, професионалци, доктори наука у наведеним областима, само су неке од ствари којима Техничка школа може да се похвали - истакао је директор школе Добрица Ђурђевић током свечаног отварања Мејкерс лаба.
Сви досадашњи успеси и залагања ученика и наставника ове школе биће надограђени активностима и програмима у новом Мејкерс лабу, као и снажном подршком привреде од самог настанка иницијативе како у погледу дељења знања и искуства, тако и сопствених производа и услуга за квалитетнији рад у учионицама будућности.
Који је крајњи циљ мисије отварања Мејкерс лаба и шта је до сада урађено у већ отвореним Мејкерс лабовима говорили су руководитељка Сектора за програмске активности Центра за промоцију науке Данијела Вучићевић, извршни директор Достигнућа младих у Србији Дарко Радичанин и Милош Ђуричанин, директор стратегије и развоја Нордеус фондације.
- Већ 18 година колико постоји организација Достигнућа младих у Србији, ученици из Младеновца бриљирају у свим нашим програмима, од онлајн симулације банке у акцији до такмичења ученичких компанија. Сигуран сам да ће се њихови успеси и даље низати, сада уз додату вредност простора који ће им омогућити да своју креативност и иновативност још више развију. Надам се да ће овај Мејкерс лаб постати омиљено место окупљања предузимљивих младеновачких средњошколаца и да ће се из њега изродити још много ученичких компанија - изјавио је Дарко Радичанин.
Да привреда и те како може и треба да подржи образовање младих и упозна их са реалним сектором, потврдила и Ања Алексић, чланица Управног одбора Цомтраде-а, чије компаније отварају врата средњошколцима у земљи да се упознају са савременим пословањем и деле знања својих стручњака кроз предавања и радионице у Мејкерс лабовима.
- Цомтраде већ дуги низ година, од свог оснивања, пружа подршку и своју експертизу кроз разне активности и пројекте у области образовања, које је срж нашег друштвено-одговорног пословања. Велики труд компаније и залагање наших људи је усмерено на ове циљеве. План и програм са којим ће Цомтраде бити део рада Мејкерс Лаб-ова биће прилагођен и посебно креиран за сваки изабрани лаб и састојаће се од низа стручних предавања, али и посета ђака компанији на локацијама на којима имамо своје канцеларије. Изабрали смо најбоље предаваче, људе који имају значајно знање и искуство, као и способност да их пренесу на нове генерације. То су експерти из области софтверског и систем инжењерства и бизнис аналитичари, као и други стручан кадар који ће подстаћи младе таленте и будуће лидере на даље усавршавање. Драгим ђацима и наставном кадру Техничке школе у Младеновцу желимо пуно успеха и срећан почетак рада у овој инспиративној учионици- каже Ања Алексић.
Нови смер и нове прилике за младе у Младеновцу
Мејкерс лаб у Техничкој школи у Младеновцу доноси и новине када је реч о наставном програму и плану. Наиме, овог пута учионица будућности у саставу ће имати и видео монтажни студио у коме ће се изводити настава из предмета Техничар мултимедије што ће омогућити ученицима да стекну знања из области аудио и видео технике. На овај начин, кроз активности у vannastavnim програмима, млади ће имати прилику да се упознају са вештинама за 21. век али и да надограде већ постојеће које стичу у оквиру редовне наставе.
Младеновац као плодно тло младих предузетника и њихових идеја
На званичном догађају представиле су се и две ученичке компаније препознате по успесима како на националном тако и на европском нивоу.
Представник "Sixth сенсе", тима Петар Милановић говорио нам је о уређају за слепе и слабовиде особе захваљујући којем су освојили у 2019/2020. години прво место на националном такмичењу ученичких компанија у Београду, као и треће место у категорији Награда публике на Такмичењу за најбољу ученичку компанију Европе. Ту се списак успешних прича не зауставља. Млади Младеновчани из Техничке школе показали су се и на републичким такмичењима из машинства и текстилства, али и из електротехнике.
Планирано отварање још 6 Мејкерса до краја године
И док се нови Мејкерс лабови отварају, у Чачку, Лесковцу, Вршцу, Зајечару, Руском Крстуру, Књажевцу, Београду и Шапцу (већ отвореним Мејкерс лабовима) ученици и наставници креирају решења и раде на иновативним пројектима, али и планирају наредне активности за нову школску годину. Прилику да развијају своје капацитете у оквиру иновативних лабораторија, имаће још 6 школа у Србији, до краја године.