НАЈИСПЛАТИВИЈЕ ЗАНИМАЊЕ, а није ИТ, мало људи изабере ову професију, плата неколико хиљада евра
На тржишту рада све је већа конкуренција па је самим тим проналазак посла, посебно добро плаћеног, сложен задатак.
Предуслов запошљавање у доброј компанији не мора бити поседовање дипломе јаког факултета и оног који се убраја у најисплативије. Тржиште данас има богату понуду различитих послова, али јако је мало оних који су добро плаћени.
Међу најплаћенијим пословима у Србији су послови у ИТ сектору, послови из области програмирања, рачуноводства, као и послови у ваздушном саобраћају. Званична статистика у Србији показује да међу највећим платама спадају плате рачунарских програмера, као и послови који се тичу истраживања тржишта. Послови у области информисања и комуникације такође су веома добро плаћени. Али, једно од сигурно најисплативијих занимања код нас и у свету јесте посао пилота. Њихове плате су огромне и прелазе неколико хиљада евра.
Ако се погледају горе споменути најплаћенији послови можемо доћи и до факултета које се „исплати“ уписати. Узимајући у обзир ранг листу најплаћенијих послова видимо да је пожељно уписати факултете електротехничког усмерења, факултете информационих технологија, организационих наука, као и високо-школске установе које школују за пилоте.
Занимљиво је споменути да у Србији будући пилоти плаћају најскупљу школарину. На државним факултетима она износи укупно 45.000евра за три године студирања и обуке. Ипак, као што видимо они ће то школовање брзо моћи да отплате. Плате копилота у Србији отприлике месечно износе од 4.000 евра па навише, док су у иностраним компанијама те цифре десетоструко веће.