Овај факултет има НАЈВРЕДНИЈЕ СТУДЕНТЕ, да ли сте ви међу њима?
За сваког студента његов факултет је најтежи, али шта каже статистика?
Било ког студента да питате да ли је његов факултет тежак и да ли мора пуно да учи, ретко ко ће одговорити негативно. За сваког студента његов факултет је најтежи, а занимање за које се школује најодговорније. Ретки су они који не дижу у небеса своју будућу професију тј. занимање за које се школују.
Дакле, скоро свако је убеђен да је његов факултет најтежи. Ако се водимо паролом да су „свакоме његове муке најтеже“ онда овакав став има смисла. Врло често се међу студентима потеже ово питање, што још чешће води ка омаловажавању других факултета.
Није редак случај да се пореде факултети који обрађују потпуно другачију материју, попут грађевинског и филозофског факултета. Такође, запоставља се чињеница да је свако уписао факултет сходно својим способностима.
А шта кажу истраживања и статистика?
Занимљиво истраживање о ангажованости студената на националном нивоу (NSSE) спровео је Универзитет у Индијани према којем су студенти архитектуре најпосвећенији својим студијама. Шта су показали подаци? Наиме, подаци су показали да студенти архитектуре проводе највише времена у vannastavnim активностима односно 22 сата недељно.
Након студената архитектуре, највреднији су студенти хемијског инжењеринга (19,66 студенти), затим аеро-инжењеринга и астронаутике (19,24 сата).
Иако се студенти других факултета неће сложити са овим истраживањем, статистика ипак показује да су студенти архитектуре највреднији. Наравно, оваква истраживања не треба дословно схватити. Свако је уписао факултет према својим способностима и интересовањима. На сваком факултету, без обзира да ли је друштвени или природни, постоје студенти који вредно уче и раде, као и они други - лењи.