НОВА ПРАВИЛА ЗА СТУДЕНТЕ У СРБИЈИ! Детаљан списак СВИХ МЕРА у домовима, ево како ће од сада све функционисати
У ученичким и студентским домовима до даљњег важе нова правила.
Уз строгу хигијену, када и како се пере постељина, у прописаним мерама је и да нема посета у собама, преноћишта и славља, у читаоницама су маске обавезне све време, а забрањено је послуживање кечапа, сенфа, сосева, уља, сланика, шећера, чајева из посуда за заједничку употребу.
ДЕТАЉНА ПРАВИЛА ЗА ПОЧЕТАК ШКОЛЕ: Који су прописи за тоалете, а шта се дешава са ученицима који имају симптоме
ШКОЛА ПОЧИЊЕ ЗА ДЕСЕТ ДАНА, А УЏБЕНИКА ЈОШ УВЕК НЕМА: Родитељи узнемирени, књиге купују на УЛИЦАМА
ПОТПУНО ДРУГАЧИЈИ ПРИСТУП: Како ће изгледати часови од 1. септембра за музичке и стручне школе?
Институт Батут урадио је упуства о мерама заштите здравља, студената и ученика као и запослених у домовима и ресторанима, која је Министарство просвете проследило надлежнима.
Представљено како ће изгледати живот у домовима и која ће правила важити. Упуства се донекле разикују па живот у домовима за оне млађе има више мера.
Осим прецизно наведеног свакодневног чишћења унутрашњости дома и ставки којима се разјашњава и даје упуство како се И чиме одржавају мензе, тоалети, ходници И собе, свако ко улази у студентски дом мора имати и правилно носити заштитну маску.
Једноставно улаз у дом неће бити дозвољен онима који немају заштитну маску. Уз то, студентским домовима потребно је обезбедити и довољно топломера како би били доступни студентима да у свако време могу измерити своју телесну температуру.
Како се наводи у упуству за студенстке домове, из употребе треба избацити послуживање кечапа, сенфа, сосева, уља, сланика, шећера, чајева и сличнож из посуда за заједничку употребу.
У свим ситуацијама треба водити рачуна да се одржава физичка дистанца од најмање метар и по.
Треба избегавати и вештачку климатизацију, а ако је неопходна - користити само ону која увлачи ваздух из спољне средине. Забрањена је употреба климатизације с рециркулишућим ваздухом.
- Читаонице је потребно што чешће проветравати и обезбедити физичку дистанцу између студената од најмање два метра у свим правцима. Због боравка већег броја студената и дужине потенцијалне експозиције, у читаоницама и цртаоницама је потребно да студенти носе маску све време - наводи се у мерама.
Део живота који је пре пандемије Ковида 19 био неизоставни део се искључује - у студентским домовима су до даљег забрањене посете, преноћишта и славља у собама.
- Ученици треба да носе маске у објекту, а нарочито током кретања кроз заједничке просторије и током стајања у линији у трпезарији. У својој соби, напољу, у трпезарији током оброка, током учења у читаоници у којој је обезбеђена дистанца већа од два метра између места за учење, дозвољено је да се маска на кратко одложи. Због дужине експозиције и боравка већег броја ученика у читаоницама и вежбаоницама неопходно је носити маску све време - наводи се у упуству.
Сви који улазе у дом од ученика преко запослених до родитеља морају да имају маску, да дезинфикују руке и обућу а прођу мерење а потребно је и да им се измери телесна температура на улазу. Време и врсту оброка организовати тако да се спречи истовремено окупљање већег броја ученика на линији и да се обезбеди препоручена физичка дистанца у трпезарији (1,5 метар). Столове у трпезарији је потребно разместити тако да буду такође удаљени најмање 1,5метар.
- У установама са трпезаријом мале квадратуре у јеловник чешће уврстити врсте оброка који се могу делити у форми „ланч пакета“ који ће се конзумирати ван установе, на отвореном – наводи се у препорукама.
Када је реч о препорукама везаним за праћење здравственог стања ученика и запослених - свим запосленима и другим лицима треба мерити температуру приликом уласка у установу (бесконтактно).
Уколико неко од запослених има повишену температуру и друге симптоме COVID-a 19 одмах га удаљити и упутити на преглед код лекара.
- Ученици су обавезни да свако јутро и пред спавање, личним топломером, самостално мере температуру и уколико имају повишену температуру и друге симптоме болести да одмах о томе обавесте дежурног васпитача. Дежурни васпитач обавештава управу дома и надлежног лекара који даје даље препоруке о поступању. Истовремено се обавештавају и родитељи ученика - строго је прописана мера.
Уколико родитељи ученика живе у месту које је у близини дома, ученик се смешта у собу за изолацију до доласка родитеља који су у неодложној обавези да дођу у установу и да одведу ученика код лекара. Исти режим се спроводи уколико у дому ученика није могуће обезбедити услове за самоизолацију, те се она спроводи код куће.
- Уколико је ученику одређена мера самоизолације због болести, ризичног контакта или сумње на болест, смешта се у собу за изолацију до доласка родитеља или другог законског заступника. Родитељ је обавезан да у што краћем временском року дође по ученика уколико је одређена мера самоизолације. Уколико постоји сумња да више ученика или запослених има COVID 19, или се утврди присуство болести код неког од ученика или запослених, неодложно се обавештава надлежни епидемиолог, и друге службе ради предузимања потребних мера - стоји у упуству.
Приликом уписа у дом родитељи ће прилагати писане потврде са изјавом да ученик и чланови породице нису под здравственим надзором, односно да код ученика и чланова породице не постоји сумња на инфекцију нити је потврђена болест COVID 19.
Такође је потребно да родитељи дају писану изјаву да су упознати са обавезом да по позиву морају хитно да дођу у установу, а у изузетним случајевима, најкасније у року од 24 часа.
Како је време пандемије нека правила везана за малолетна лица у домовима су пооштрена. Установе морају информисати родитеље о томе да ће директор установе, уколико се процени да занемарују потребе детета или поступају на начин који битно угрожава здравље и безбедност њиховог детета и других ученика, неодложно обавестити центар за социјални рад, тужилаштво и друге надлежне органе.
- Кревете у ученичким собама распоредити тако да размак између узглавља не буде мањи од 2 метра. Ученике који имају хроничне болести и који су посебно угрожени у случају добијања болести COVID 19 сместити у собе са мањим бројем кревета - наводи се у мерама.
- За ученике који бораве у установи а имају наставу на даљину, обезбедити несметан приступ интернету, праћење предавања путем телевизије и друге неопходне техничке услове, а обавезно ако не поседују лични смартфон, таблет или преносни рачунар.
- Обезбедити да ученици учествују у доношењу одлука и да буду редовно и тачно информисани о свим мерама које се предузимају.
- Програмом васпитног рада не треба планирати манифестације, прославе као ни организоване групне посете местима где се очекује окупљање већег броја особа. Испланирати све активности у складу са актуелном епидемиолошком ситуацијом.
- Васпитне активности планирати тако да се одвијају у групама не већим од 15 ученика у простору где је обезбеђена физичка дистанца (пратити препоруке из упутстава која се односе на средње школе).
- Установе су у обавези да о начину реализације васпитног рада воде писану евиденцију и да се сви битни догађаји и примењене мере правовремене и правилно евидентирају.