Руски Крстур добио учионицу будућности: Група за образовање наставља са отварањем Мејкерс лабова
Школа од изузетног значаја за Војводину, „Петро Кузмјак”, истог дана прославила 270 година дугу традицију и отварање центра у коме ће ђаци и наставници претварати теорију у праксу и истраживати занимања будућности
Након четири Мејкерс лаба отворена у претходној години, Група за образовање отвара први Мејкерс лаб од 11 планираних за ову годину, и то у основној и средњој школи са домом ученика „Петро Кузмјак“ у Руском Крстуру. Више од 430 ђака свих узраста добило је савремени простор у коме ће се подстицати њихови интереси за науку, иновације и експериментисање, кроз редовну наставу, додатне програме и повезивање са другим школама, привредом и различитим организацијама.
Свечано отварање Мејкерс лаба било је, поред прославе 270 година постојања школе, повод за окупљање наставника, ученика, представника школске и локалне самоуправе, али и представника локалне привреде. У име Групе за образовање коју чине Нордеус фондација, Центар за промоцију науке, Достигнућа младих у Србији и Иницијатива Дигитална Србија, присутнима су се обратили руководитељка Сектора за програмске активности Центра за промоцију науке Данијела Вучићевић, извршни директор Достигнућа младих у Србији Дарко Радичанин, Милош Ђуричанин, директор стратегије и развоја Нордеус фондације, као и Небојша Бјелотомић, директор Иницијативе Дигитална Србија. У име школе, говориле су директорка школе Наталија Будински, и Јасминка Нађ, помоћница директорке и наставница хемије, а ученици су представили своје научне пројекте и иницијативе на сајму науке који је био део отварања Мејкерс лаба и и послужили госте чајем који гаје у својој паметној башти.
Школа од изузетног значаја
Школа „Петро Кузмјак“, поред тога што је проглашена за школу од изузетног значаја за Аутономну покрајину Војводину, јединствена је школа на свету, у којој ученици могу да стекну своје образовање на русинском језику. Школа се састоји од основне школе, гимназије на русинском и српском наставном језику, као и средње стручне школе туристичко-хотелијерског техничара.
Школа је препозната у Србији, али и ван граница по успесима и добрим резултатима у области природних наука и математике. Показатељ јесте редовно учешће у различитим пројектима али и подвизи ученика и наставника. Тако је професорка математике и саветник-спољни сарадник, а сада директорка школе, Наталија Будински одабрана у 300 најиновативнијих Мајкрософт наставника на свету у 2018. и 2019. години.
- Мејкерс лаб је сјајан концепт који ће наше ученике и наставнике подржати у развоју разноврсних идеја и пројеката, Такође, допринеће учењу природних предмета и математике, али и нових савремених образовних концепата, као што је предузетништво, на иновативан и креативан начин. Данашње отварање Мејкерс лаба у нашој школи отвара врата најквалитетнијег образовања. Ми смо једна мала школа, али са великим ентузијазмом и веома смо захвални и срећни што је Група за образовање то препознала и подржала кроз овај пројекат - нагласила је Наталиа Будински, директорка школе.
Школа промовише и истиче инклузивност и отвореност као своје основне вредности, радећи са децом из осетљивих друштвених група, док већ дуги низ година постоји специјално одељење за ученике лако ометене у развоју.
Нови простор за учење кроз искуство и развој иновација
На самом сусрету, представници Групе за образовање говорили су о значају како овог Мејкерс лаба, тако и осталих чије отварање је планирано током ове године.
- Центар за промоцију науке сарађује скоро читаву деценију са Школом "Петро Кузмјак" и за то време смо заједнички развијали STEAM програме за читаву Србију. Поносни смо што је ова школа постала водећа у области STEAM образовања, не само у Србији, него и у читавој Европи, кроз неизмеран труд и залагање на међународним пројектима. Привилегија је имати овакву школу у мрежи Мејкерс лабова, јер су сарадници попут ових које смо стекли кроз сарадњу са школом, уз њихов ентузијазам, кључни за даље ојачавање STEAME образовања у нашој земљи - изјавила је Данијела Вучићевић, руководитељка Сектора за програмске активности Центра за промоцију науке.
Као важна тема истакнуто је и преко потребно удруживање свих делова друштва како би се подржало образовање деце у целој земљи, нарочито привреде. Ове године се као национални партнери придружују својим знањем и производима компаније Хенкел, Tarkett и Рома company, помажући да ученици раде у што квалитетнијим условима.
Рад Мејкерс лаба заснива се на повезивању STEAME области (наука, технологија, инжењерство, уметност, математика, предузетништво) онако како то увелико раде неке од најразвијенијих земаља на свету. Кроз рад у Мејкерс лабу ученици и наставници на иновативан начин приступају образовању и решавању проблема. Ђаци заинтересовани за науку у Мејкерс лабу примењују експериментисање и мултидисциплинарност у настави.
Као и код осталих школа, отварање Мејкерс лаба подразумева опремање простора и обезбеђивање различитих уређаја и опреме уз чије коришћење ће ђаци и наставници моћи олакшано да иновирају, истражују и уче. Овог пута, школа у Руском Крстуру добила је опрему попут Лего робота, Ардуино сетова и 3Д штампача.