Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

ШКОЛСКИ ПРИБОР, ИЛИ ЛАПТОП - РОДИТЕЉИ У ВЕЛИКОЈ ДИЛЕМИ: "Имам троје деце, ако крену онлајн, морам на још један ТВ да дам паре"

06.08.2021. 22:28
prijemni ispit
пријемни испит / Извор: Фото: Профимеда/Илустрација

Неизвесност око тога како ће изгледати нова школска година бацила је у дилему многе родитеље

- Раније смо знали да је 10-15. август резервисан за куповину уџбеника и школског прибора како бисмо избегли оне гужве пред 1. септембар. Сада, због околности око короне, те најава да ће средњошколци поново ићи комбиновано, час у школу, час онлајн, нисмо сигурни шта су нам приоритети: да л' да купујемо књиге или нови лаптоп или неки модернији таблет.

Овако прича Београђанка Тамара В., мајка ученика четвртог разреда једне престоничке гимназије.

ВАТЕРПОЛИСТИ И ЈОВАНА ДОНЕЛИ НОВЕ МЕДАЉЕ: Меридиан близу милионске донације!

ВАТЕРПОЛИСТИ И ЈОВАНА ДОНЕЛИ НОВЕ МЕДАЉЕ: Меридиан близу милионске донације!

ПОЗНАТО ВРЕМЕ ОДРЖАВАЊА МАЛЕ МАТУРЕ ЗА АВГУСТ: На полагању завршног испита 500 ученика

ПОЗНАТО ВРЕМЕ ОДРЖАВАЊА МАЛЕ МАТУРЕ ЗА АВГУСТ: На полагању завршног испита 500 ученика

РАЗДВАЈАЊЕ ВАКЦИНИСАНЕ И НЕВАКЦИНИСАНЕ ДЕЦЕ У ШКОЛАМА: Огласио се министар Ружић и појаснио став министарства

РАЗДВАЈАЊЕ ВАКЦИНИСАНЕ И НЕВАКЦИНИСАНЕ ДЕЦЕ У ШКОЛАМА: Огласио се министар Ружић и појаснио став министарства

Неизвесност око тога како ће изгледати нова школска година бацила је у дилему многе родитеље - да ли да купују деци нове или половне уџбенике. Ако ће настава кренути регуларно, или да уложе новац у електронику, која се највише и користила у извођењу током претходне године.

Др Кон као једино логично решење за почетак школске године види одвајање вакцинисаних од невакцинисаних ученика старијих од 12 година - они који су примили вакцину да иду на наставу, а они који нису да буду на онлајн настави.

Др Тиодоровић је склон мишљењу да ће се настава највероватније одвијати по прошлогодишњем, комбинованом моделу.

Регуларна или комбинована настава

Иако до почетка нове школске године није остало ни месец дана, неизвесно је како ће изгледати настава од првог септембра - да ли ће ђаци ићи регуларно или ће као и прошле године бити комбинована метода - која је подразумевала дељење одељења и рад и у учионици и online.

О овом питању расправљају и наставници и родитељи и ђаци. Ипак, нико не зна са сигурношћу шта ће се десити и сви гледају у правцу Кризног штаба - а одатле долазе опречне информације.

Др Предраг Кон је у својој изјави за ТВ "Прва" рекао да ће "школска година почети регуларно" и "да неће бити раздвајања наставе".

konferencija
конференција / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

Ипак, он је поменуо да ће "маске у школи морати да се носе".

- Нема другог излаза. Ако неко није вакцинисан, мора непрекидно да носи маску - био је категоричан др Кон.

Његов колега др Бранислав Тиодоровић слаже се са њим.

- Ми ћемо највероватније остати при томе да деца до 12. године морају да носе маске -изјавио је др Тиодоровић.

Ипак, он је доста опрезнији у оцени да ли ће доћи до дељења одељења и комбинованог метода.

- Морамо да видимо каква ће бити епидемиолошка ситуација у том тренутку и током августа, па ћемо моћи да кажемо какав је наш став - категоричан је Тиодоровић.

Predrag Kon
Предраг Кон / Извор: Фото: Танјуг/Влада Републике Србије/Слободан Миљевић

Он је ипак рекао да се мора дозволити право родитељима да траже да њихова деца прате "онлине наставу" и ако је већина родитеља у једном колективу за нормалну наставу.

Директор Основне школе "Аца Милосављевић" из Рушња Славко Богавац каже да се мора сачекати препорука Министарства образовања.

- Епидемиолози дају своје препоруке, али је то у школској пракси тешко оствариво. Ако часови буду трајали 45 минута, створиће се велики проблем да један наставник или професор предаје исту лекцију два пута и у школи и у online. Главну реч има министарство и треба сачекати њихову препоруку, мада се Министарство саветује са епидемиолозима - категоричан је директор Богавац.

Ипак, оваква ситуација, ма колико забрињавала и епидемиологе и наставнике, отвара још једно питање - како се на прави начин припремити за нову школску годину и за сваку евентуалност у ситуацији где је родитељски џеп превише развучен.

Шта је приоритет - уџбеник или школски прибор

Многи родитељи кажу да не знају шта да раде, посебно родитељи више ђака. Искуство online наставе је за многе било трауматично - често је проблем био логистика, односно како обезбедити скупе лаптопове и рачунаре за свако њихово дете.

škola
школа / Извор: Профимедиа

- Раније смо знали да је неки 10-15. август био резервисан за куповину уџбеника и школског прибора, како бисмо избегли оне гужве пред 1. септембар. Сада, због околности око короне, те најава да ће средњошколци поново ићи комбиновано, час у школу, час онлајн, нисмо сигурни шта су нам приоритети: дал да купујемо књиге или нови лаптоп или неки модернији таблет. Срећом, имамо добар бежични интернет у кући, али сигурно није таква ситуација у целој Србији - каже Београђанка Тамара В., мајка ученика четвртог разреда једне престоничке гимназије.

Новосађанка Марија Т. каже да би њиховој породици, чак и у нормалним околностима било тешко а да је пандемија школовање троје деце довело до границе могућег.

- Имамо троје деце, од трећег основне до трећег средње школе, тако да би 1. септембар и у нормалним околностима био велики изазов, а не сада у време короне и када нећемо знати све до краја месеца како ће ђаци имати наставу. Овај најмлађи ће, по свему судећи бити нон-стоп у школи, али двоје старијих, ако поново буду ишли комбиновано, представљаће озбиљан проблем. Мораћемо да купимо још један лаптоп или таблет у случају да се "поклопе" на настави код куће, али и да видимо да ли ће им опет снимати часове на ТВ. како је кренуло мораћемо можда и нови ТВ да купујемо - каже Новосађанка Марија Т.

"Књиге су још увек база"

Ивана Станковић, наставница српског језика у Основној школи "Борислав Пекић" из Београда, сматра да не треба одустајати од књига.

- Књиге су још увек база образовања и било би погрешно одустајати од њих.

Ипак, она је свесна тога да ће због целе ове ситуације бити потребно поседовати и адекватну електронику, мада постоје начини и да се уштеди у том погледу.

test
тест / Извор: Фото: Профимеда/Илустрација

- Ова ситуација нам је показала да је добро имати бар један таблет више у кући - ко има више деце. Међутим, јасно је да не могу све породице да то приуште.Ипак, како већина платформи које користимо у школи за online наставу може да користи и са паметног телефона, могуће је уштедети на тај начин што ће ученик користити телефон за ову сврху - а данас паметне телефоне имају готово сви.

"Електронски уџбеници су само испомоћ"

Славко Богавац, пак каже да је држава учинила конкретне кораке како би помогла родитељима.

- Ђаци првог и другог разреда основне школе биће потпуно покривени што се тиче и таблета и уџбеника. Све што им треба добиће бесплатно. Трећи, четврти, пети и шести разред добиће таблете са дигиталним уџбеницима - каже он.

Он ипак саветује родитеље да купе уџбенике, чак и родитеље ђака који ће добити електронске уџбенике.

- Електронски уџбеници су само испомоћ - каже он. Служе за вежбање и провежбавање наученог.

Srednjoškolci
Средњошколци / Извор: Профимедиа/илустрација

Он је подсетио да по прописима, уџбеници и даље морају да се купе.

- Сваки ђак мора имати уџбеник, и другу пратећу литературу и наставници проверавају да ли ђак носи књиге. Чак и у условима online наставе, ђаци морају да користе уџбенике за учење - каже он.

"Треба се посаветовати са предметним наставником"

Преседник форума београдских гимназија Александар Марков саветује родитеље да се пре куповине уџбеника посаветују са предметним наставником.

- Не морају да купују уџбенике унапред. Ниједан наставник неће тражити у прво време да се купи уџбеник, тако да не треба журити. А наставник ће рећи шта је најбоља опција.

Он ипак каже да је свестан проблема који настаје када се одржава online настава.

- Недостатак новца за таблете и лаптопове за свако дете у кући је објективан логистички проблем кога смо веома свесни. Радимо на тај начин већ годину и по дана, ондосно пола претпрошле и целу прошлу годину и ту се стварају проблеми.

Он каже да се тај проблем не може решити лако и да захтева проблем државе.

- Ту нема брзопотезног решења. Било би добро да се држава укључи у процес и омогући субвенционисану куповину електронике. То би много олакшало родитељима - закључује Марков.