ПОНОС СРПСКЕ ПРОСВЕТЕ: Професор из Зајечара и учитељица из Новог Сада у трци за милион долара (ФОТО/ВИДЕО)
Награду која је претходила кандидовању за милион долара, јесте награда коју додељује Удружење за подстицање предузетништва "Живојин Мишић"
Учитељица из Новог Сада Весела Мачкић, уз колегу професора физике из Зајечара Младена Шљивовића такмичиће се, међу 1.000 кандидата из целог света за титулу најбољег наставника на свету и борити се за награду од милион долара, а за ову трку кандидовао их је успех у новативним методама које користи у раду са ученицима.
ЦЕЛА ГЕНЕРАЦИЈА УГРОЖЕНА: Дечији психолог указује на последице одрастања у условима пандемије КОВИДА
РАЗВОЈ ОБРАЗОВАЊА ЗА БУДУЋНОСТ: Општина Мионица потписала Меморандум о едукативној сарадњи
ВЕЛИКИ УСПЕХ СРПСКИХ ГИМНАЗИЈАЛАЦА: Лазар, Димитрије, Василије и Огњен освојили медаље на 55. хемијској олимпијади
Њих двоје проглашени су за најбоље едукаторе у Србији у оквиру истоименог пројекта удружења "Живојин Мишић" што их је кандидовало да представљају нашу земљу на овом светском такмичењу, које организује Глобал teacher призе.
Победника ће у септембру прогласити Интернационални стручни жири, а најважнији критеријум је иновативност у настави.
Весела Мачкић је седам година део Основне школе "Иван Гундулић" у Новом Саду у којој се истакла многобројним пројектима, али, пре свега, иновативним методама које користи у раду са ученицима. квизовима, филмовима, уз помоћ лутака, али и дигиталним технологијама, својим ученицима часове чини занимљивијим.
Ауторка је пројекта "Здрава ужина", а с ученицима је направила и органску башту.
Управо то, односно пројекат пластеника у њеној основној школи у којем су деца повезивала научено из свих предмета кандидовао је Веселу Мачкић за ово такмичење.
Циљ је, каже, активирати ђаке у процесу стицања знања не користећи само удзбенике, већ претежно амбијенталну наставу кроз коју они усвајају нове информације, али и сами стварају - најчесће кроз игру.
Сматра да је сарадња и умрежавање наставника, професора и просветних радника, размена идеја, најбољи начин за унапређење образовања и подизања едукације на виши ниво. А бити међу најбољим едукаторима и представљати Србију на овом такмичењу за њу је велика одговорност.
Ученици Младена Шљивовића из Зајечара су до сада освојили више од 30 награда на републичким такмичењима и три пута бирани у тим Србије за Турнир младих физичара. До сада су његове активности два пута награђиване на европском такмичењу СТЕМ discovery week јер воли да користи друштвене игре у настави или да пројектну наставу базира на томе.
Током онлајн наставе са ученицима учио је о раду нукеларног реактора помоћи игре Нуцлеар ИНЦ а у току 2020. године је у сарадњи са Центром за промоцију науке спровео пројекат Научни папарацо. У овом пројекту су ученици били новинари и водитељи "трач" емисије која се бави животом познатих научника и представљали су њихове животе и све објавили на Јутјуб каналу.
Координатор је тима за каријерно вођење и аутор активности које су вишеструко награђиване. Потрага за благом проглашена је за најбољи пример праксе каријерног вођења 2019. године од стране Еурогуиданце Србија. Аутор је методе Хембизика у којој ученици градиво физике вежбају тако што сами смишљају задатке које раде на часу. На овај начин они вежбају и вештине комуникације.