"Ако видите радника, ВИЧИТЕ": Хрватској ХИТНО потребни кувари и конобари, а плате ће вас ИЗНЕНАДИТИ
Проблем с недостатком радне снаге постоји већ дуже време
Проблем с недостатком сезонске радне снаге већ дуже време постоји у Хрватској. Досад су се власници објеката још и некако сналазили, а изгледа да је тај проблем ове године попримио неочекивано велике размере. Конобара, кувара и продавача нема ни за лек.
Прочитајте и:
Прва "хајка" дигла се након што је пулска посластичарница на вратима окачила обавештење да нема ко да их послужи јер немају особља, а брзо се открило како таква ситуација није само у Истри, него последњих недеља и сплитски угоститељи муку муче с недостатком радног кадра.
Је ли проблем у томе што више нема радне снаге на домаћем тржишту, или не желе да раде, или се можда већина снашла и одлучила надолазећих неколико летњих месеци "прегрмети" и иселити се из града под Марјаном и трбухом за крухом (читајте платом од 1.000 евра и више те позамашном напојницом) отићи на хрватска острва, где су их раширених руку примили бројни власници дискотека, клубова и ресторана – није познато.
Лекара ни за лек: У Хрватској влада НЕСТАШИЦА медицинских радника
Али ситуација је забрињавајућа. Радници беже из Сплита у исплативије дестинације у Хрватској и изван земље, угоститељи најчешће не желе да запосле конобаре који су тек испекли занат и који имају нешто мало или уопћште немају радног искуства, а они који се на крају ипак на то одлуче обично не нуде бајне плате јер немају "готовог човека".
А уз све то, свако гледа у динар, радна снага у динар више, а угоститељи у динар мање, па често долази до незадовољства већ на самом почетку преговора између те две стране. И сходно томе, у центру града из дана у дан, на излозима продвница и вратима кафића, виђамо све више белих А4 папира на којима "болдирано" пише тражимо конобаре, продаваче, раднике...
- Хитно нам треба четири раднице, по две у свакој пословници. Ако сте заинтересовани, што се нас тиче можете почети одмах ујутро. Радно време је од 9 па до 15.30, односно од 9 до 16.30. Имамо и смену од девет и по до поноћи, 15.30 до 11, и од 16.30 до један. Мењамо се по сменама. Плата је четири хиљаде куна (око 550 евра) плус за ноћни рад и рад на празнике – каже радница посластичарнице.
Напомиње како је она врло задовољна радним местом продавачице слаткиша у старом градском језгру, због чега већ четири године није променила посао. Ни излоге у Мармонтовој улици нису заобишле цедуљице с натписом да су у потрази за радном снагом. Познати светски бренд за доње рубље тражи "сезонце".
- У квартовским кафићима се углавном ради од 7 до 15 сати и од 15 сати до поноћи, плата је од три и по хиљаде до четири и по хиљаде куна (око 610 евра). Има се по један дан недељно слободан. Сваки мало бољи сплитски кафић у којем има више посла нуди 5.000 куна плате (око 680 евра).
У ресторанима и кафићима на Риви плате су веће, знају да буду и око седам хиљада куна (950 евра), али су разне комбинације сменског рада око којих се детаљније договара с газдама и обично онај који ради поподневну смену кући не иде пре 2 сата. На острвима и у популарним туристичким дестинацијама нема слободних дана, ту и тамо ће се десити да га добијете, али то је реткост. Плате су добре, почетна је седам хиљада, а расте у зависности од позиције и искуства кадра.
На острвима и у местима уз обалу пуно се више ради, напојнице су одличне и то је разлог због којег се "прегрми" то што нема слободних дана. Изван центра, сплитски кафићи обично доста слабије раде, што се одражава и на плату и на напојнице.
Због тога су квартовски кафићи најдуже у потрази за радницима, а не могу довести ни конобаре и куваре из, премера ради, Славоније јер људе немају где да сместе, а плаћати некоме смештај је власницима прескупо. А ниједан радник неће доћи да радити за тако малу плату и још да себи мора да плаћа смештај.