ДОБРА ШАНСА ЗА БИЗНИС, СИГУРНО ТРЖИШТЕ: Прерада вуне је посао у коме је ПРОФИТ ЗАГАРАНТОВАН!
Прерада вуне и вуновлачарење је посао у коме је сигуран профит, а роба се пласира углавном у иностранство.
После две и по деценије откако држи вуновлачарску радњу у Осечини за Мирка Гавриловића никад мање посла. И поред тога што је све више оваца у торовима у колубарским селима, за вуну ретко ко мари. Све је мање преља па и вуновлачари тешко долазе до зараде. Мирко каже да је дошло време да редња ради само један дан у седмици.
ВЕЛИКА ШАНСА КОЈА СЕ НЕ ПРОПУШТА: Роба из Србије стиже на тржиште од 180 милиона људи
Овај бизнисмен ДАЈЕ МИЛИОНЕ само да би ручао са једним МИЛИЈАРДЕРОМ: Разлог за то је и више него НЕОБИЧАН!
Грци се окомили на туристе: Свим Србима наплаћују ДРАКОНСКЕ КАЗНЕ!
- Мало је жена које преду вуну, ни њих више нема. Веома су мале количине вуне које се прераде. Често прође и по три месеца, а да неко не донесе ни килограм вуне. То су веома мале количине и најчешће доносе по килограм два, ако им треба за шаренице, чарапе, а за јоргане где је потребно 10 до 15 килограма више нико и не доноси - прича Мирко Гавриловић.
Према његовим речима од овог посла нема више ни профита нити зараде. Килограм уређене беле вуне је 300 динара, док за бојену треба издвојити 200 динара више.
- Некада је ипак могло да се живи од овог посла, а сада сам буквално само присутан да би задржао поједине муштерије. Данас се овај посао само одржава уз допунски рад. Људи више немају где ни да уреде вуну, јер нема ни вуновлачарских радњи. Мислим да сам до Љубовије једини у овом крају - каже овај вуновлачар.
Вуна која поред меса и млека одгајивачима оваца може донети зараду, је најјефтинија.
Годинама сељаци када ошишају овце нису знали шта ће са вуном. Преља је све мање, скоро да није било откупљивача па су на тоне овог производа бацане или спаљиване. Милошевићи из ваљевског села Беомужевић на фарми имају 70 грла , а још увек нису одлучили шта ће са вуном када ошишају 50 оваца.
- Ранијих година када није било откупљивача бацали смо пуне џакове вуне, а сад има прекупаца. Они килограм вуне најчешће плаћају 300 динара. Ко хоће он прода њима, ко неће сачека да по селима наиђу власници предара па замене вуну. За десет килограма неопране вуне добије се један килограм беле пређе. Уколико је обојена пређа онда иде више неопрене вуне. Међутим, ни једно ни друго се не исплати, а ако се баци опет нема ништа - каже Милена Милошевић.
Да је српска вуна ипак тражен производ потврђује Игор Стаменковић, власник убске фирме за откуп и продају коже и овчије вуне. Једна су од ретких фирми у Србији која се бави откупом вуне, а у овом послу су већ седам година. У сезони откупа која траје од априла до јула, откупе од 300 до 500 тона вуне. Најбоља година је каже била 2016. када су а фарми из колубарских села откупили близу 500 тона.
- Из године у годину повећава се количина откупљене вуне. Једноставно људи чују јер смо међу ретким предузећима која се баве откупом вуне. Зову нас и са Сјенице, доста вуне стиже из Шумадије и Војводине, али смо највише базирани на села у нашем округу. Наша вуна је веома тражена роба у иностранству и број купаца се стално повећава. Од кад смо у овом послу нисмо имали проблема са продајом само купци траже квалитетну робу и да се испоштују договори. У Србији нема купаца вуне. Купци су претежно из Бугарске и Турске. Код нас не постоји прерада вуне. Имају неке мање фабрике које не могу да задовоље потребе овдашњег тржишта - каже он.
ХУАВЕЈ СЕ ОКРЕЋЕ РУСИЈИ! Кинески ГИГАНТ набавља ТЕХНОЛОГИЈУ БУДУЋНОСТИ од Руса
СРБИЈА КУПУЈЕ ЗЛАТО! Златна грозница тресе Балкан: Срби га ИМАЈУ НА ТОНЕ, а ево колико имају Хрвати
За пензионере са Звездаре БЕСПЛАТНО ЛЕТОВАЊЕ на Олимпу и то са унуцима
Мислим да би смо могли да откупимо и продамо дупло више робе, али једноставно наше тренутно финансијско стање нам не дозвољава да се даље ширимо, наводи Стаменковић.
Према његовим речима најтраженија вуна је од винтерберг оваца и ил де франс расе. Док је вуна од праменке мање тражена роба. Килограм вуне у откупу креће се од 50 до 70 евро центи у зависности од врсте вуне и потражње. Тренутна цена је 50 евро центи.