Државни посао ГУБИ ТИТУЛУ "СРПСКОГ СНА": Ево ПЕТ РАЗЛОГА због којих се то дешава!
Редовна плата, сигурност и сталан радни однос најчешћи су разлози због којих се запослење у државној служби деценијама уназад сматра "српским сном".
Различите нове анкете показују, међутим, да се трендови мењају, и то убрзано, па је тако све већи број људи који траже посао у приватном сектору, а нарочито у великим мултинационалним компанијама са страним власником.
Најчешћи разлози јесу услови рада, висина зараде, бонуси што на месечном што на годишњем нивоу, али и могућности напредовања на интернационалном нивоу и корисних обука, те путовања, усавршавање страних језика, као и различите додатне бенефиције на које је власник спреман попут уплате приватног здравственог осигурања, здравствених прегледа, рада од куће...
Да различите погодности у приватним фирмама, привлаче пре свега младе таленте, показала је још анкета из 2016. у којој је од 10.000 учесника чак 40 одсто навело да би најрадије радило у страној фирми, док је намештење у државној служби била жеља тек сваког четвртог.
Оно што се и тада потврдило јесте да млади кроз запосленење у страној фирми врло често виде "отворена врата" за одлазак у иностранство. Оно што је утврђено јесте и да се у мањим местима и даље више жели радно место у државној служби, али треба узети у обзир и да се централе страних компанија углавном и налазе у већим центрима.
Изгубили сте возачку дозволу? ЕВО КОЛИКО ЋЕ ВАС КОШТАТИ НОВА!
ТРЕНУТАК ЗА ИСТОРИЈУ! Гугл тврди да је направио СУПЕР РАЧУНАР!
Богате се изградњом путева! Кинези сваког сата изграде 700 метара пута, а циљ им је само један!
Запослени у приватном сектору, нарочито у страним компанијама истичу да се у фирмама у којима раде много пажње обраћа на радну атмосферу, нарочито на међуљудске односе али и амбијент рада. Пословни бонтон је нешто што се подразумева, па се тако сарадња и поштовање истичу у први план и већ на почетку запослења пролазе тренинзи и обуке тим поводом.
Приватне компаније такође много пажње придају простору у којем радници бораве, па се порег угодног амбијента на послу омогућава и рад од куће или у простору ван посла који њима годи. Често у канцеларијама послодавци постављају и "зоне" за опуштање, где запослени могу да одморе или одиграју неку игрицу.
С друге стране, радно време, слободни дани као и број дана годишњег одмора је нешто неприкосновено у државној служби. У приватним компанијама се врло често и поред уговореног осмочасовног рада остаје и знатно дуже на послу. У државним фирмама то је веома редак случај, што нарочито значи када запослени има породицу и малу децу.
У корпорацијама постоји јасна структура и све је прецизно дефинисано - колико степена постоји изнад једне позиције и колико времена треба запосленом да би напредовао. Систем је, како познаваоци тврде, такав да запослени зна да неће радити 30 година на истој позицији уколико се довољно труди и ради.
У страним компанијама, такође, многе привлачи могућност унапређења на глобалном нивоу. Може се десити да добију позицију у централи компаније која буде рецимо у Немачкој или Америци. Лоша страна је што када се на глобалном нивоу често праве реструктурирања, могуће је да се затвори канцеларија и у земљи, тако да посао може "нестати". Предност државног посла је сигурност, јер када се запосле за стално, радници теже или скоро никада не добију отказ, често се каже да "кад једном упаднеш у државни сектор ту и остајеш".
Ако се погледа зарада, ту и даље према званичној статистици предњачи државни сектор. Просечна плата у јавном сектору у јуну ове године била је 59.389 динара. Истовремено, према анкети Мреже за пословну подршку, запослени код приватника зарађивали су у просеку 322 евра, односно око 37.900 динара.
Међутим, у приватном сектору у многим страним компанијама, нарочито у администрацији плата буде интернационална и креће од 500 евра, до чак неколико хиљада евра за оне на вишим позицијама. Томе треба додати и веома добро плаћен сваки сат прековременог рада, као и бонусе за постигнуте резултате.
Бенефити попут приватног здравственог и пензионог осигурања које многе компаније уплаћују су још једна одлика приватних компанија. То је нешто што већина људи у Србији теже може себи да приушти.
Како тврде запослени у приватним компанијама, оно што им је уплаћено у приватан фонд, чак и у случају отказа, касније остаје па се може наплатити када дође време за пензију.
Разне обуке и тренинзи, рад на великим иностраним пројектима уз светски познате стручњаке из разних области, додатне су погодности које привлаче раду у приватним компанијама.
Честа пословна путовања и стална комуникација са колегама из иностранства омогућавају нешто што многи желе - усавршавање страних језика и упознавање других култура.
УСКОРО ЛЕТЕЋИ ТАКСИ: У градовима широм света с кровова зграда до жељене дестинације (ВИДЕО)
ТЕК ЋЕМО ПЛАЋАТИ: Ево колико је милиона евра јутрос Србија издвојила на име ТИТОВИХ ДУГОВА!
Шта очекује Србију: Следи ли нам ПОСКУПЉЕЊЕ НАФТЕ због светских сукоба?
Економиста Љубомир Маџар уверења је да се кроз рад у приватном сектору с једне стране може много зарадити и научити, али да се у складу с тим и много ради.
- Страна компанија јесте боља алтернатива домаћој. Ту постоји више реда, извесности и више може да се научи. Менаџерске вештине и организациона решења су на вишем нивоу него што је то просечан ниво у Србији. Могућност учења и добра зарада такође је један од бенефита. Ако је неко вредан и способан може се високо попети у хијерархији стране фирме - оцењује Маџар.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)