"БУРНОУТ" СИНДРОМ: Ево како стрес на послу УНИШТАВА ТЕЛО!
Превентива је пожељна и могућа, јер уколико се не реагује на време, особа може да ризикује сопствени живот.
Последице сагоревања на послу могу бити заиста погубне по људско здравље. Оптерећења наметнута од руководилаца или самог појединца који обавља одређен посао могу довести до психичких и физичких поремећаја попут депресије и можданог удара.
ОД ДАНАС ЈЕДИНСТВЕНО ТРЖИШТЕ РАДА: Ево КАДА ће радници из Србије, Албаније и Северне Македоније моћи да се ПРИЈАВЕ
Све више странаца долази у Србију да ради! Изненадићете се којим се све пословима БАВЕ
РАДНИЦИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Београђанин се повредио на ПАУЗИ, па остао без дела ПЛАТЕ јер ОВО није знао!
- Просто догодио се један тренутак у мом животу када сам ја схватила да сам у проблему. Можда сам ја била у проблему много пре свега тога, али нисам знала да сам у проблему - каже Мариа Поповић, новинар и активиста удружења за борбу против насиља.
Превентива је пожељна и могућа, јер уколико се не реагује на време, особа може да сноси озбиљне последице, па чак и да ризикује сопствени живот због обима доживљеног стреса.
- Заправо ви улазите у пословне околности, радите и то незадовољство се акумулира редовно. Да ли је окружење, да ли су односи са колегама, да ли је однос са шефом, али такође утичу и неки приватни елементи, велики осећај одговорности и карактеристичан је за перфекционисте, за људе који негде имају превелика очекивања од себе, а при том ни не знају која су то очекивања - каже Ивана Борић, тренер за редукцију стреса и мајндфулнес тренер.
Мариа је доживела потпуни бурноут, до те мере да је имала чак и физичка ограничења.
-Ја мислим да сам била школски пример оних који имају напад анксиозности. Буквално ја нисам могла да дишем, буквално нисам могла да ходам. Море је било од мене на 50 метара, а мене уопште није интересовало да идем да шетам, све што иначе радим. Мене апсолутно ништа није интересовало осим да устанем из кревета да одрадим то што морам да одрадим и да се вратим у кревет - истиче она.
Светска здравствена организација наводи да је „Изгарање” синдром који се концептуализује као резултат хроничног стреса на радном месту који није успешно контролисан.
- Овај чести случај сагоревања није наведен као здравствено стање, већ као феномен и фактор који у основи гура људе да траже здравствене услуге и јер утиче на њихово здравствено стање. Дакле, у суштини оно о чему говоримо је синдром који људи могу да осете од хроничног стреса на радном месту - каже Тарик Јашаревић, портпарол Светске здравствене организације.
- Знате особа иде на боловање и шест недеља се лечи. И шта су последице, може да буде срчани удар, тело које слаби. Стрес утиче на све наше органе - додаје Ивана Борић.
Након одређених промена које је унела у свој живот Мариа више нема никакве симптоме сагоревања.
- Сада, када је време у питању, ја радим много више, много битније ствари, али ја радим ствари које ја волим, и то су ствари које мене испуњавају. Ја сам код куће са својом породицом све постижем и немам уопште тај проблем више - напомиње Поповић.
Како би се бурноут или изгарање на послу класификовао као дијагноза, потребна су додатна истраживања.
- Морамо да добијемо више студија о овоме и онда заиста треба да погледамо добробит свих људи на радном месту и да видимо како се тај феномен манифестује на здравље запослених - напомиње Јашаревић.
- Ја апелујем на државу Србију, да кренемо од наше куће да чистимо, да се имплементира у систем, значи не само у институције државе него и у фирме та брига о запосленима та корпоративна култура која је основ да се људи добро осећају на радном месту, да имају своју вредност - подвлачи Борић.
Након излечења од последица преоптерећења на послу, снимак на магнетној резонанци показује побољшане резултате функције мозга.
(Србија Данас/Курир)