За пољопривреднике још 3,3 МИЛИОНА ЕВРА
За пољопривреднике обезбеђена додатна средства у оквиру ИПАРД програма. Нове могућности за улагање и лакше испуњавање услова за добијање новца
Пољопривредницима у Србији ове године обезбеђено је додатних 3,3 милиона евра, у оквиру ИПАРД програма. Наиме, овај новац моћи ће да се инвестира у физичку имовину пољопривредних газдинстава за прераду и маркетинг.
Такође, пољопривредницима су на располагању и нове могућности за улагање и лакше испуњавање одређених услова у сектору воћа, поврћа и меса.
Како се наводи у саопштењу Министарства пољопривреде, у сектору воћа и поврћа, на малим пољопривредним газдинствима, до 15 хектара, убудуће ће се проверавати стандарди само у сектору инвестиције, на који се захтев односи, а не на целом пољопривредном газдинству.
- Услови за пољопривредна газдинства, са минимум два и максимум 20 хектара јагодичастог воћа и од два до 100 хектара другог воћа, провераваће се на крају инвестиције, осим у случају складишних објеката, где услови треба да буду задовољени на почетку инвестиције - кажу у ресорном министарству.
СКОЧИЛА ВРЕДНОСТ: Оранице у Војводини скупље и до 20 одсто!
- Пољопривредници ће добити и новац за подизање и обнављање засада воћа, куповину вишегодишњег садног материјала, укључујући припрему земљишта, што до сада није био случај. Саднице су могле да се набаве само кроз националне мере.
И у повртарству ће бити повећана горња граница. Тако је нови максимум 100 хектара отвореног простора за производњу поврћа, на крају инвестиције, уместо 50 хектара, колико је до сада била.
- Код производње меса, додата је нова категорија и то када је реч о тову тешког типа, у живинарству, а услов је уписани објекат за производњу јата кокошака родитељског типа - објашњавају у Министарству пољопривреде.
Коначно је познат датум: Почиње изградња гасовода кроз Србију!
Поступак за остваривање права на ИПАРД подршку који се води пред Управом за аграрна плаћања, различит је од захтева за субвенције из националног буџета, првенствено због броја теренских контрола које се обавезно спроводе. Како указују у Управи, поступак се састоји од две фазе - одобравања пројекта и захтева за исплату.
- У првој фази подносилац је дужан да уз захтев за одобрење пројекта достави сву потребну документацију, како би уопште ушао у процес - истичу у Управи за аграрна плаћања.
- Пошто се пројекат одобри, корисник може да започне инвестицију и заврши је у року који му је решењем о одобравању пројеката наложен. Након тога корисник подноси захтев за одобравање плаћања. У решењу о исплати ИПАРД подстицаја су наведена сва права и обавезе које корисник мора да испоштује у наредних пет година, од момента исплате.
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ
Према најавама из ресорног министарства, ове године требало би да буде расписано седам конкурса за средства из претприступних фондова ЕУ за рурални развој у Србији - такозвани ИПАРД програм.
За набавку трактора преко овог програма лане је било два пута више поднетих захтева него расположивог новца.
ТРЖИШТЕ НЕКРЕТНИНА У ПОРАСТУ: Стамбених кредита дупло више
Из претприступног фонда за рурални развој, српски пољопривредници до 2020. године могу да добију укупно 175 милиона евра.