Ако се бавите ОВИМ ПОСЛОМ у Србији, зарађиваћете 131.129 динара! Ево шта је потребно
Најплаћенија занимања у Србији су пилот, програмер и рударски инжењер, са платама већим и до два и по пута од републичког просека.
Према подацима Републичког завода за статистику, месечна плата пилота у Србији у 2018. години била је 131.129 динара, експерта за истраживање рудних богатстава 116.884 динара а компјутерских стручњака 109.604 динара.
ЈАВНИ ПОЗИВИ И КОНКУРСИ НАЦИОНАЛНЕ СЛУЖБЕ ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ 2019. ГОДИНА
На дну листе најплаћенијих занимања су конобари, прерађивачи дрвета и текстилици.
Поред ових занимања, по подацима РЗС, исплативо је бавити се и нафтом, дуваном и банкарством.
Економиста Љубомир Маџар сматра да није чудо што пилоти, програмери и рударски стручњаци имају најбоља примања у земљи, имајући у виду одговорност коју ова занимања носе. Логично је да велика одговорност треба да буде адекватно плаћена.
- Посао пилота носи велику одговорност, програмера је све више, али је потражња за њима и даље огромна. С друге стране на тржишту је много конобара и радника за текстилну индустрију, што се одражава и на то како ће бити плаћени - објашњава Маџар.
Економиста Мирослав Здравковић каже да је добро што су професије које подразумевају озбиљне школе и образовање добро плаћене.
- То говори да се струка и образовање цене. Исто тако програмери и нафтни стручњаци имају велика примања зато што се у тим областима ,,врти" велики новац. С друге, стране за конобара није потребна никаква школа, па је логично да су на дну лествице по висини примања - закључује Здравковић.