Хитно тражите посао у Немачкој? Прочитајте ово обавезно
До посла у Немачкој преко Фејсбука? Звучи као јефтини слоган неке агенције.
Заиста, ова друштвена мрежа многима с простора бивше Југославије помаже да се запосле, али је истовремено стециште разних превараната.
Још пре који месец је Данијел Хорват возио међународне аутобуске линије, од Загреба па куда год треба, најчешће до Франкфурта. За воланом је седео и по двадесет сати без паузе, годишњи одмор је био научна фантастика, а плата – минималац плус дневнице. "Од оних сам који ће рећи да је новац најмањи проблем. Проблем је све друго код нас. Ако хоћеш да радиш и зарадиш добре новце, не можеш имати живот. Не поштују се прописи и закони.“
- Оног тренутка кад сам одлучио да дигнем руке од свега код нас, кад сам видео да тамо нема смисла, а да могу боље и више, почео сам на овим групама на Фејсбуку да оглашавам да тражим посао. Све што сам сазнао о одласку у Немачку је преко те друштвене мреже - прича овај 29-годишњак за DW.
Ове групе се зову "ПОСАО У НЕМАЦКОЈ – ПОМОЦ – ИНФОРМАЦИЈЕ“, "Идемо у Њемачку – народна група“, "ПОСАО И СТАН У ЊЕМАЧКОЈ“ и имају до 50.000 чланова. Принцип је једноставан – сваки члан групе може да пита или одговори на оно што други питају, а има везе махом са запошљавањем, студирањем, сређивањем папира или пикантеријама свакодневног живота у Немачкој.
Послодавци ОЧАЈНИ: Отворили КОНКУРС за 400 радника, пронашли ДВА, а онда су повукли ПОСЛЕДЊИ ПОТЕЗ
То је место сусрета људи који очајнички желе да напусте простор бивше Југославије и оних који су у томе већ успели. Администратори група упозоравају да се уздржи од било каквог вређања, поготово на националној основи. Тако, док испод видеа на Јутјубу или текстова на порталу index.hr трају непрекидни ратови анонимних коментатора у којима се прети новим сребреницама, олујама и ћеле-кулама, ове групе на Фејсбуку (ФБ) постају оазе нормалне комуникације. "Овде смо сви са истом муком која нас је натерала, зато будимо сложни и помозимо једни другима за боље сутра“, пише оснивач једне од група.
"Још два места фрај“
Свакаквих бисера се ту нађе. Рецимо, тражи се "женска особа до 35 година са ЕУ папирима“ да ради за шанком у једном бару у Розенхајму. Обавезно знање "нашег језика“, немачки не мора. Плата до 1.500 евра нето. Није бордел, сигурно, пише наводни власник бара. Зашто тражи само младе жене? "Зато што ми не требају бабе за шанком у бару где је већина посетилаца између 25 и 40 година. Хвала вам на разумевању, паметњаковићи.“
Радите тренутно или планирате посао у иностранству? Ова три савета ће вам олакшати живот ван земље!
Други корисник нуди курсеве за неговатеље старих лица, једна девојка из Зрењанина пита како се спаја породица ако један супружник ради у Немачкој, човек из Јагодине се нуди као радна снага, каже "радио сам у вешерају на ваљку и паковању одела, волим да буде све уредно и чисто“, једна пита колики је отказни рок у Немачкој, траже се тесари, зидари и армирачи, сатница наводно одличних 11 евра нето, ту је и број телефона, профил "Превоз Путника“ каже да за осми јануар имају "још два мјеста фрај“ од Славоније до Немачке…
Данијел Хорват је у тој какофонији свега и свачега ипак имао среће. "Један човек – који ми је сада колега – је понудио да се јавим у фирму где он ради, да је све стабилно и сигурно. То сам и учинио. Али увек када нешто договарам или тражим преко ФБ добро проверим профил и просудим да ли је лажан или се ради о правој понуди“, каже даље Хорват. "Свашта људи тамо пишу, често се насмејем и никада ми неће бити јасно како наши људи наседну на неке форе. Кад оглас за посао изгледа нереално или профил онога ко објављује нема раније објаве – не знам зашто се људи на то обазиру.“
НАЈВЕЋЕ ПЛАТЕ У СРБИЈИ: Ова чувена струка је НАДМАШИЛА И ПИЛОТЕ у заради!
И ето сада Данијела за воланом приградских линија 85 и 86 које иду кроз идиличне хесенске вароши са компликованим именима: низ Мајну се ређају Obersthauzen, Зелингенштат, Мајнхаузен… плата је пристојна, каже, храна јефтинија него у Загребу, одмор и слободни дани светиња. "Потпуно друга прича“, додаје Хорват.
Балканци варају Балканце
Фејсбук као Елдорадо за налажење посла? Ту ипак треба бити опрезан. Више саговорника DW упозорава да на истим групама вршљају преваранти. Поставе лажне огласе за посао, а када неко загризе, прелазе на слање директних порука преко ФБ или телефона. Обећавају куле и градове, све, само ако очајник у потрази за послом уплати коју стотину евра за аутобуску или авионску карту, можда за сређивање документације… ко на то падне, може да се опрости од свог новца.
"Пратећи све групе и коментаре, нисам још наишао да је неко преварен од немачког послодавца – варају само Балканци“, каже за DW Хасан Сејдић, и сам са великим искуством рада преко. Сејдић је постао познат у Сарајеву и шире као координатор Удружења незапослених које је организовало и бројне протесте. Тренутно га највише мучи што се на термине за радне визе у амбасадама у БиХ чека месецима, а боље није ни у Србији.
ИЗНЕНАДИЋЕТЕ СЕ: Ево колико Срби имају годишњег одмора у односу на друге народе!
Оне који траже посао упозорава на људе који захтевају да се нека сума уплати унапред. "Увек кажем: не уплаћујте ником ништа! Права посредничка агенција узима провизију од послодавца.“ Има случајева да се превоз наплати и заиста организује – али да радници заврше у некој недођији чекајући на непостојећег послодавца. Или да преваранти одвуку људе на "пробни рад“ за који тобоже није потребна виза – а на крају раде на црно, па још и неплаћено.
Немања Панић, програмер из Новог Сада, није се уздао у друштвене мреже и рекла-казала већ је, тада са скромним знањем немачког, пратио званичне сајтове из Немачке и текстове DW на српском о овој теми. "Гледао сам додуше неке наше форуме и хрватске, али тамо људи пишу гомилу неистинитих информација, поготово око висине плата, услова… претерује се. Има оних са предрасудама о Немцима, а има оних који наглашавају само позитивне ствари.“
Читати званичне изворе
Панић је већ неколико година у Берлину одакле је почео да пише веома читам блог "Два кофера у Берлину“ који је за многе постао извор информисања о животу и пре свега бирократским препрекама у Немачкој. Далеко најчитанији текст му је о томе како добити радне визе – прочитало га је преко 40.000 људи. Очито је да многи траже информације где стигну, а Панић је задобио поверење тако што пише проверене ствари и позива се на званичне изворе. Зашто су многи спремни да поверују у разне дезинформације и наседну на преваре? "Очај игра поприличну улогу, нажалост“, каже Панић за DW.
Приметио сам да људи по интернету пишу рецимо да су плате четири, пет или шест хиљада евра, али не спомену да је то бруто износ (смех)“, прича о томе на шта се наилази. "Јесте то добра плата, чак и ако је бруто, али ипак… Има оних који кукају да им држава 'узме' 40 посто. Питам се: људи, да ли сте нормални, јесте ли икад чули за доприносе? Ниво доприноса је заправо сличан као у Србији.“
Како користити ФБ, а не постати плен превараната? У немачкој амбасади у Београду нису од велике помоћи. На упит DW одговарају само да се грађани о условима запошљавања у Немачкој могу информисати преко њихове интернет и ФБ странице, али да нису у могућност да пруже увид у то каква им питања постављају људи којима рецимо са званичне странице много шта није јасно.
озач аутобуса Хорват и даље прати групу на ФБ која га је одвела у Немачку, само што је сада са друге стране – даје савете и помаже. "Треба размислити, никако на брзину решавати. Онда се може добро проћи“, каже он. И овде вреди поуздани индикатор за препознавање превараната као и у реал лифе-у: траже да им верујете на реч и дате неке паре унапред.