Ко највише зарађује у Србији? Плата иде и до 4.000 ЕВРА, а ово су НАЈПЛАЋЕНИЈА занимања
Када се размишља о будућем занимању, па чак и преквалификацији зарада је, без сумње, један од важних фактора.
Просечна плата у Србији прошле године била је виша него 2017. године за 25 евра и износила је 49.650 динара (што је 420 евра). Републички завод за статистику извојио је делатности у којима су плате биле највише, а ево које су то радне позиције на којима плата иде небу под облаке.
БЕСПЛАТНА обука, папири ОДМАХ - Немачка компанија ОЧАЈНИЧКИ тражи раднике из Србије, остало још САМО 50 места
Када се размишља о будућем занимању, па чак и преквалификацији зарада је, без сумње, један од важних фактора. Ова листа је одговор на питање где се најбоље заради, али доноси и једну занимљиву новину. Наиме, програмере, који су суверено владали на врху листе, у претходној години са трона су скинули запослени у ваздушном саобраћају.
Ево које су највеће плате у топ осам делатности у претходној години.
Плате пилота свуда у свету па и код нас превазилазе просечне зараде и то су увећане и неколико пута.
Према истраживањима једне ХР агенције зарада коју пилот у зависности од тога где ради неретко је виша од 4.000 евра, а слична, можда нешто нижа примања имају и копилоти, док су плате запослених у контроли летења биле нешто више од 3.200 евра.
Не треба занемарити да будући пилоти плаћају најскупљу школарину која, незванично износи 45.000 евра за три године, али они својим платама врло брзо своје школовање и отплате.
Према подацима Републичког завода за статистику програмери су у просеку примали 109.604 динара месечно прошле године.
Ипак, важно је поменути и да у укупан збир улазе како јуниор, тако и сениор програмери, а разлика у примањима није мала.
Ако се бавите ОВИМ ПОСЛОМ у Србији, зарађиваћете 131.129 динара! Ево шта је потребно
Према подацима које је објавио Стартит, просечна плата за оне програмере за сениор програмере је 2.000 евра, за медиоре је 1.375 евра док су јуниори у просеку плаћени око 900 евра.
У врху лествице по платама је и производња дуванских производа у којој је просек плате 100.563 динара.
То не чуди ако имамо у виду да три највећа светска произвођача цигарета послују у Србији. Према подацима који су нам доступни, плата било ког запосленог није испод 50.000 динара, док они на највишим позицијама имају примања и 3.000 евра, каже извор.
Занимања као што су меркетинг менаџер, account менаџер, медиа buyer, дигитал маркетинг менаџер увек су на цени.
Они који се баве организовањем и спровођењем рекламних кампања имају просечну зараду према истраживањима већу од 130.000 динара.
Account менаџери имају просечну плату око 90.000 динара, док просечна плата ЦРМ специјалиста износи 143.094 динара.
Подаци РСЗ-а кажу да је просечна плата у овом сектору прошле године била 103.667 динара, а у целом рударству је просек плата био 76.873 динара.
Они који се баве експлоатацијом сирове нафте имају плату преко 100.000 динара, резултати су истраживања једне ХР агенције, док су плате у овом сектору нешто ниже за оне који се баве производњом кокса и деривата нафте, где се плата креће од 75.000. Они који раде на експлоатацији угља, зарађују око 72.000 динара.
Финансијски саветници, финансијски аналитичари, математичари и статистичари, најпожељнија су занимања у области финасијских услуга (осим осигурања и пензионих фондова где су плате ниже). Ова занимања примају плату значајно изнад просека, нарочито они који се баве прибављањем и редистрибуцијом финансијских средстава.
Како ЗАРАЂУЈУ МЛАДИ у Србији? Нова врста радника тражи своје место на тржишту
Према подацима ХР агенција просечна плата финасијског саветника у Србији је 99.814 динара, док финансијски аналитичари зарађују нешто више од 70.000 динара у просеку.
Мада је утисак да се наука у Србији не цени довољно, поједини послови из научног сектора тржиште и те како цени. Званична статистика каже да плата у просеку у управљачкој делатности и саветовању (област стручне, научне и техничке делатности) је око 130.000 динара.
Најплаћенији су дипломирани инжењери, научни саветници и менаџери.
Према подацима које нам је доставила једна ХР агенција, плате у банкарском сектору су значајно изнад просека.
Просечна плата директора банкарских филијала је 104.361 динара, док руководиоци одељења имају скоро 140.000, а специјалисти за управљање ризицима имају плату нешто вишу од 110.000 динара.
На дну лествице плата су запослени у делатностима припремања и послуживања хране и пића са зарадом од 29.340 динара, али и прерађивачи дрвета са 30.960 динара.
При крају лествице зарада су традиционално текстилци, који зарађују 32.605 динара.