КОНАЧНО РЕШЕНА ЗАБЛУДА: Ево колико часова дневно треба да радите да бисте били НАЈПРОДУКТИВНИЈИ
Потребно нам је више пауза како бисмо били продуктивни
Научници су током протеклих година више пута покушавали да оспоре функционалност осмочасовног радног времена. Донекле су успели у томе, јер резултати показују да дужина радног времена не утиче на ефикасност и продуктивност.
Прочитајте и:
Кампању је покренуо социјални реформатор Роберт Овен 1810. године у време када су фабрике радиле 24 сата, а радници су често радили од 10 до 15 сати. Тада је Овен измсилио слоган "Осам сати рада, осам сати одмора, осам сати спавања", а 1926. године више од века касније компанија "Форд мотор" постала је прва која је увела трајање смене од осам сати и удвостручила плату запослених.
Данас, осмочасовно радно време је дефинитивно застарео концепт.
Београђани, ево где можете пронаћи посао: Запошљавају преко 3.000 конобара, касира, магационера...
Истраживач циклуса сна Натанијел Клејтман открио је нешто што се зове "основни цикулс одмарања" схвативши да наша тела функционишу на деведесетоминутном периоду у току ноћи између дубоког и лаганог сна. То се исто дешава и у току дана, наша виша и нижа будност се смењује у истом периоду, због чега нам је потребно више пауза како бисмо били продуктивни.
Др Тревис Брејдери предложио је следећу алтернативу: идеалан однос рада и одмора био би 52 минута рада и 17 минута одмора. Људи који су овако одржавали овај баланс имали су завидан ниво фокусираности на посао.
Шведска је такође експериментисала са сменама од шест сати у једном дому за старе.
Добро размислите коју ће средњу школу уписати ваше дете: Ево која занимања доносе ВИСОКЕ плате
Први извештаји су потврдили да су медицинске сестре биле срећније, имале су више енергије и биле су продуктивније. Чим су се вратили на старо, сестре су се жалиле на умор и исцрпљеност. Новинар Овен Џонес је предложио да се ради четири дана недељно, а његов колега из Гардијана заступа идеју о радном дану од четири сата.
Иако још није постигнут консензус о дужини трајања смене, једно је сигурно: то није осам сати дневно.