Кувари, конобари, собарице... ЗА ЊИХ СВЕ МАЊЕ ПОСЛА, а који радници су у време епидемије НАЈТРАЖЕНИЈИ?
Највеће шансе за посао имају високообразовани лица
Туристички водичи, собарице, конобари...од почетка епидемије за њих је све мање посла. Воће је родило, али нема много заинтересованих за брање.
Зарада већа и од 2.000 евра месечно, а нема ко да ради: За ове послове у Србији тражи се увек радник више!
Синдикати за повећање, послодавци ни да чују: Колико ће износити МИНИМАЛАЦ наредне године?
СРПСКА ПРИВРЕДА НЕ СТАЈЕ: Компанијама и предузетницима СТИЖУ МИЛИОНИ из Фонда за развој
Са једне стране сеоска идила, воћњаци и малињаци, са друге море, плажа и кафићи, а све их спаја - зарада.
Сезонски послови у пољопривреди и ове године су исти, и понуда и потражња , јер воће и поврће не може да чека, али понуда осталих послова овог лета је далеко мања.
-Ова година је сепцифична, свих претходних година смо имали велику потражњу у односу на велику понуду за сезонским пословима, поготово у угоститељству и туризму. Ове године је и због ситуације са коронавирусом смањена понуда послова што се тиче иностранства, каже Милош Турински.
Према његовим речима, годинама уназад важи тренд да је сектор трговине и продаје најтраженији - где је највећа потражња за тим пословима а са друге стране и највећа понуда. Затим ту је администрација, ИТ, машинство и електротехника.
Из Националне службе за запошљавање кажу да за куваре, конобаре, туристичке водиче и оне који се баве организацијом концерата и разних других догађаја вести нису добре јер је туристичка сезона, због епидемије, претрпела велике последице, па нема потребе за том радном снагом.
Интересовање сезонаца за пољопривредне послове је веће него што су очекивали, а разлог би могао бити и то што се ради на отвореном.
-Оно што је акутелно сада због пандемије је да су тражени послови у области здравства, лекари и медицински радници као и социјални радници. Најтраженији су они који захтевају специфицне компетенције, шивачи и кројачи, али и послови у области грађевинарства, тесари, армирачи, каже Јасмина Шантић из Националне службе за запошљавање.
Из Службе за запошљавање кажу да се и у трговини теже долазило до посла. Мала предузећа су, због пандемије, морала да отпуштају раднике, али ситуација се сада стабилизовала.
Највеће шансе за посао имају високообразовани лица, а најчешће је потребно и радно искуство. Такође, ситуација је таква да су и млади и старији заинтересовани за тражење посла и да ту нема значајнијих одступања у овом тренутку.
Новац на рачуне грађана стиже већ СЕДМОГ АВГУСТА: Свакоме по 18.000 динара!
Шта све можеш радити од куће: Седам послова који су идеални за тако нешто!
НЕМА КРИЗЕ НА СРПСКОМ ТРЖИШТУ РАДА! Ова занимања су НАЈТРАЖЕНИЈА, током пандемије 12.000 људи се запослило
Радно време се померило у "ТРЕЋУ СМЕНУ": Рад ОД КУЋЕ донео промене, а састанци све чешћи
За седам година ПЛАТЕ У ПРИБОЈУ ДВОСТРУКО ВЕЋЕ: Нови инвеститори запошљавају младе, образоване кадрове