РАДНИЦИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Београђанин се повредио на ПАУЗИ, па остао без дела ПЛАТЕ јер ОВО није знао!
Рачунају се и повреде настале на путу до посла.
Запослени мушкарац у једној фирми у Београду изашао је ван зграде на паузу. Том приликом је пао и повредио ногу. Месец дана је провео на боловању и примио 35 одсто мању плату. Како је навео, тек касније је сазнао да се то сматра повредом на раду и да је имао право да му буде исплаћена цела плата. Такође није знао да се повредом на раду сматра и она која настане на путу до посла или у повратку са њега.
ЗА ОВАЈ ПОСАО СРБИ МОГУ ДА ЗАРАДЕ И ДО 230.000 ДИНАРА МЕСЕЧНО: Плате су астрономске, а ево који су услови за ово радно место
СУНОВРАТ НЕМАЧКЕ ЕКОНОМИЈЕ ДОНЕЋЕ ОТКАЗЕ ХИЉАДАМА ЉУДИ! Берлин не може да заустави лавину, ОВА ГРЕШКА ће скупо коштати европског гиганта
МИЛИЦА ЈЕ ДИПЛОМИРАЛА ФИНАНСИЈЕ У ЕДИНБУРГУ, ПА СЕ ВРАТИЛА ДА СЕЈЕ У БАЧКОЈ ПАЛАНЦИ: Млада пољопривредница наставља породичну традицију и још ОДЛИЧНО ЗАРАЂУЈЕ
- У погледу повреде на раду, повреда која је настала приликом одласка и доласка на радно место сматра се повредом на раду. Међутим, да би повреда била окарактерисана као повреда на раду у оквиру доласка и одласка са рада, она се мора догодити у извесној просторној, временској и узрочној последици са обављањем рада - започео је разговор адвокат Ђорђе Димић.
Уколико је особи потребно сат и по да стигне до посла, а повреда се деси два сата раније она се неће сматрати повредом на раду. Многи се питају да ли се повредом на раду сматра и уколико на посао иду својим возилом и доживе саобраћајну незгоду у којој задобију повреду.
- Уколико запослени користи свој аутомобил приликом одласка и доласка са радног места, уколико настане инцидент сматраће се повредом на раду, међутим запослени неће моћи да оствари накнаду штете од послодавца с обзиром на то да повреда није настала кривицом послодавца - објаснио је наш саговорник.
Према речима адвоката, повреда на раду се посматра кроз више позитивних прописа као што су Закон о безбедности и здрављу на раду, Закон о пензијском и инвалидском осигурању, Закон о здравственом осигурању. Овим законима се уређује појам повреде на раду, процедура за пријаву повреде на раду, обавеза пријаве итд.
- Што се права запосленог тиче мора се разликовати да ли је повреда настала кривицом послодавца. Уколико је повреда настала кривицом послодавца запосленом припада право на накнаду штете, уколико нема кривице послодавца запосленом не припада право на накнаду штете. Да ли се ради о повреди на раду или не, даће свој став надлежне комисије у RFZZO. Свакако уколико дође до повреде на раду запослени остварује право на 100 одсто накнаду зараде - казао је Димић.
Он је навео и да се повреде које настану на самој паузи сматрају повредама на раду.
Како је наведено на сајту paragraf.rs, да би запослени остварио права из радног односа по основу повреде на раду, он има обавезу да пријави послодавцу повреду и да се јави надлежном здравственом органу како би га лекар прегледао.
С друге стране, обавезе послодавца су да пријави повреду на раду надлежној инспекцији рада и надлежном органу за унутрашње послове, да достави извештај о повреди на раду здравственој установи у којој је извршен преглед повређеног ради уношења у садржину извештаја налаза и мишљења лекара, односно здравствене установе, да исплати запосленом накнаду зараде за време одсуствовања са рада због привремене спречености за рад за све време трајања привремене спречености за рад.
Права запосленог, поред права на исплату накнаде зараде од стране послодавца је и право на обавезно здравствено осигурање и здравствену заштиту, док право на исплату накнаде штете услед повреде на раду запослени остварује само у случају конституисања одговорности послодавца.
Да ли се ради о повреди на раду цени организација здравственог осигурања чији је осигураник повређен. Повређени запослени може оспоравати налаз организације здравственог осигурања и тужбом покренути поступак код надлежног суда, ради утврђивања да ли се ради о повреди на раду или не, а послодавац ће бити у обавези да повређеном запосленом надокнади штету уколико се утврди његова одговорност за насталу повреду, наводи се на поменутом сајту.
Србија Данас/Мондо