НИЈЕ МОГЛА ДА СКРПИ КРАЈ С КРАЈЕМ, А ОНДА ЈЕ ОТИШЛА У ИРСКУ: Радила сам по 12 сати и једва преживљавала а погледај ме сада
Сплићанка Нана Новаковић је са вереником Загрепчанином Домагојем Славичеком, отишла на привремени ради у Ирску.
- Упознали смо се у хотелу на Хвару где смо заједно радили, али нисмо успевали да пронађемо посао за стално у истом граду, па смо одлучили да одемо у Ирску. Заправо, главни разлог због којег сам отишла био је јер са дипломом из поморског менаџмента, који сам завршила у Сплиту, пуних пет година нисам могла да нађем стални посао - каже Нана која је на Зелено острво стигла у фебруару прошле године.
А баш прошле године у октобру, пред сплитским хотелом протегла се дугачка колона аутомобила. Стотине људи стигло је из целе Хрватске на тестирање за посао у Ирској.
ГРАЂАНИ БЕСНИ: У Херцег Новом за ове послове нуде мизерне плате и још се чуде што нико неће да ради
Грађани, време је да се пријавите за посао: Траже се 184 возача, ПЛАТА ЈЕ 65 ХИЉАДА!
Словенци ШИРОМ ОТВАРАЈУ ВРАТА радницима који ће долазити из Србије - ово је најновији УСЛОВ!
- Мој вереник није био срећан понуђеним ангажманом и то сам рекла менаџерки мог хотела која га је одмах позвала на интервју за посао. Сад ради као "консијеж". Нана је прво радно место добила на рецепцији, а после осам месеци унапријеђена је у шефа смене.
- Највише ме је одушевило што је конкурс био потпуно транспарентан. Обавила сам разговоре са троје менаџера и између неколико кандидата изабрана сам за шефа - каже Нана.
Загрепчанка Маријана Ракуша у Ирској је тек два и по месеца. Каже да је позитивно шокирана свиме што је тамо до сада доживела. Ради као домаћица у луксузном хотелу са пет звездица, двадесет пет километара удаљеном од Дублина.
- У Хрватској нисам могла да скрпим крај са крајем са платом од 3.600 куна месечно (500 евра), а радила сам све послове које су ми понудили, од конобарисања до рада у књиговодству, често и по десет, дванаест сати дневно. Е, сад замислите кад из такве ситуације дођете у Ирску свесни да од свог рада можете пристојно да живите и још пошаљете новац кући родитељима без проблема јер вам сваке две недеље на рачун леже 900 евра - каже Маријана. Каже да је највише одушевљена коректношћу послодавца, али и обичног света кад се од њих затражи било каква помоћ.
- Једна госпођа коју сам на улици питала како да дођем до одредишта не само да ми је објаснила него је са мном сачекала аутобус и још ми платила ручак. Јако брзо говоре, њихов дијалект за нас који смо учили енглески у школи често је неразумљив, али без проблема се прилагоде саговорнику да би успоставили комуникацију. Одушевљена сам и радосна јер ће ми се ускоро придружити и деца - каже Маријана.
- Из Хрватске сам отишле прво због егзистенције, а други разлог је друштвена неправда. Ја сам самохрана мајка, и свима су доле пуна уста прича како самохраним мајкама треба помоћи, а нитко ништа по том питању не предузима. Овде друштво друкчије функционише, а људи се држе правила и речи - каже Маријана.
Овај посао ће у Србији бити веома ПОЖЕЉАН: Знате ли шта је МИСТЕРИ ШОПЕР?
ПОЖУРИТЕ! Србија запошљава 400 медицинских радника! Ево ко све може да се пријави
ВОЗАЧ ТРЕНУТНО НАЈТРАЖЕНИЈЕ ЗАНИМАЊЕ У СРБИЈИ Ко уме да управља ШЛЕПЕРОМ ИЛИ АУТОБУСОМ наћи ће посао без проблема
У Ирској су цене нешто веће него у Хрватској, али зато је храна јефтинија јер се најнужније намирнице опорезују по нижим стопама или су ослобођене пореза. Најам стана стан или куће је заиста скуп, и зато су сви спремни на дељење заједничког простора.
- Послодавац ми је осигурао смештај за првих пар недеља док се нисам снашла, што су ми и обећали на разговору за посао, а сад делим стан са другима. Најам стана је 600 евра месечно - каже суговорница, која каже да јој недостаје само море.
Нани највише недостаје породица, иако их је посетила три пута за годину дана. У Ирској је рад на црно или плаћање на руке незамисливо. Казне за такве послодавце су енормне, па то никоме не пада на памет. Дигнете ли ноге у аутобусу на друго седиште платићете казну од 50 евра. Замислите онда колике су казне за несавесне послодавце. Нитко и не помишља да не плати радника или да га не пријави. Зато се сви прековремени сати уредно плаћају и чврсто поштују одредбе из уговора о раду.