Нове технологије "убијају" раднике: Ово је занимање које ће НЕСТАТИ! У ризику 200.000 Срба
Предности преласка на дигитална решења превелике?
Свет би ускоро могао остати без још једног занимања којим се баве милиони људи, а које се у медијима већ назива "угроженим". Наиме, у догледној будућности занимање касирке потпуно ће нестати.
Пад тражње за тим занимањем је почео када су се у супермаркетима појавиле прве експрес касе, намењене углавном купцима с мање артикала.
Прочитајте и:
Касе слободне зоне су већ постале бројне. Велике трговине, тестирале су концепт трговина где се ништа не скенира нити се стоји на каси, већ продавница сама наплаћује. Прве такве продавнице биће ускоро отворене у Чикагу.
И традиционални трговински ланци размишљају о избацивању благајни из трговина иако су још далеко од тестирања, док Мајкрософт ради на софтверу који би омогућио трговцима да лакше постану благајна-фри зоне.
Ако маркети отпусте касирке, трговци ће имати знатно мање трошкове радне снаге или их могу прераспоредити на нове послове. У Америци око 3,5 милиона људи ради на благајни, док у Хрватској нема тачних бројки за ово радно место, иако је у пословима трговине на велико и мало запослено око 100.000 људи. У Србији у сектору трговине укупно ради око 200.000 људи.
С обзиром на то да стање у трговинским ланцима није бајно, добре раднике је већ дуго тешко наћи, а траже и све већу плату, за очекивати је да ће трговине дати све од себе да технологија аутоматских благајни буде усавршена што пре. Када купцима технологија постане позната, вероватно је да ће остали брзо пратити и поставити је у своје маркете, слично као када је Старбакс увео наручивање и плаћање кафе преко апликације.
Прилика која се не пропушта: Ево који сезонски послови доносе зараду од 2.000 евра
Касирке вероватно неће нестати из свих трговина, али ће се њихов број знатно смањити. Предности преласка на дигитална решења су једноставно превелике, а људи се могу прераспоредити на друга радна места. У Хрватској је технологија аутоматских каса још на почетку, имају их веће продаванице, а у последње време све више купаца, посебно млађих, одлучује се да их користи. На четири аутоматске касе пази једна касирка чиме је потреба за физичком радног снагом смањена за 75 посто. У Србији су аутоматске благајне уведене пре неколико година.