Они зарађују 200.000 динара МЕСЕЧНО у Србији, не чекају на посао, а фирме се ОТИМАЈУ о њих, ево и како
Млади и успешни
Просечна плата од скоро 142.000 динара, могућност запослења без чекања на листи Националне службе за запошљавање, погодности и бонуси. То је свакодневица програмера у Србији, а један од њих је Немања Д. (33) из Зрењанина.
Савет који је запалио друштвене мреже: Како да пијете на послу, а да вас не примете
НЕМА БОЉИХ РАДНИКА: Српске руке најбоље граде Немачке темеље
Он каже да се овим послом бави од малена, тачније од када је добио свој први Цомодоре 128 рачунар, помоћу којег се упознао са програмским језицима. У средњој школи је основао своју прву фирму, а данас је сувласник једног познатог сајта.
– Заправо, никад нисам ни тражио посао. Струка за коју сам се определио даје много избора, а ја сматрам да је најбоље бити сам свој газда, па сам одлучио да оснујем своју фирму. Према ономе што знам, у Србији почетна плата програмера износи између 450 и 600 евра, док они искуснији примају плату и до 3.000 евра. Моја зарада варира из месеца у месец, али са њом могу пристојно да живим, да платим стан, трошкове, свакодневне потрепштине, одмор и слично – објашњава овај програмер.
Његов колега, Н. Т. (24), каже да је као фриленсер овим послом почео да се бави још на факултету.
– То ми је обезбедило новац за школовање, стан и комуналије. Чим сам завршио студије, послао сам ЦВ и одмах добио посао. Већ годину дана радим за једну београдску ИТ фирму као веб дивелопер и презадовољан сам – прича овај младић.
Према његовим речима, постоје различити ступњеви у каријери, а плата варира од 400 до неколико хиљада евра. Поред плате, фирме дају и различите бонусе својим запосленима.
– Од када сам се запослио, не размишљам о новцу као раније. Успевам да платим стан, трошкове, храну и одећу, путовања и плус да уштедим. Међутим, за неку озбиљнију инвестицију, као што је рецимо стан или ауто, неопходно је подићи кредит -У каже Н. Т.
Оба саговорника сматрају да је ИТ сектор посао 21. века, јер је глобалног карактера, непрестано се развија, а људи су све више опседнути интернетом и технологијом.