Посао за 4.000 Лесковчана: Инвеститори стижу у град на Ветерници
Интензивни радови на градлиштима
Радови на изградњи све три нове фабрике у граду на Ветерници биће завршени до краја године. У њима ће посао добити близу 4.000 радника, а у локалној самоуправи очекују да искуства инвеститора из Велике Британије, Јужне Кореје и Турске буду најбоља препорука за долазак нових инвестиција.
Британска компанија "Делфи", односно "Аптив пакард" гради фабрику за производњу каблова за ауто-индустрију, јужнокорејска "Јура" модеран погон за производњу компоненти за електричне аутомобиле, а турски конфекционар "Џинси Србија" се сели у нови простор и најављује ширење производње.
Прочитајте и:
На градилиштима су у току интензивни радови, а поред објеката у лесковачкој Зеленој зони, будућој адреси "Аптив пакарда", гради се и недостајућа комунална инфраструктура. За изградњу саобраћајнице дуге пола километра, паркинг простора, канализационе мреже, уличног осветљења и трафостанице из градског буџета биће издвојено нешто више од 47 милиона динара.
- Ово је само један од начина којима покушавамо да привучемо стране инвеститоре. Ту смо да, поред уступања земљишта и давања објеката у закуп без надокнаде, брзо реагујемо и да им обезбедимо адекватну комуналну инфраструктуру која одговара потребама њихове производње, али и инвеститорима који ће тек доћи у Лесковац - казао је градоначелник Горан Цветановић.
"Аптив пакард" је прва компанија која је бесплатно добила земљу у новој пословној зони како би отворила 2.500 радних места, а у току су радови на опремању производне хале чија је укупна површина већа од 20.000 метара квадратних. "Јура", која годинама послује у Лесковцу, добила је исте бенефиције за запошљавање око 1.000 радника, док је за потребе турског инвеститора Град, у поступку стечаја, откупио некадашње погоне "Синтетике" и, уз помоћ државе, потпуно их реновирао. У тај посао је уложено 185 милиона динара, а "Џинси Србија" ће отворити додатних 350 радних места.
- "Јури" смо бесплатно уступили земљиште бившег "Југекспреса" које је локална самоуправа купила у поступку стечаја - подсећа Цветановић и додаје да је Лесковац прва локална самоуправа у Србији која је на овај начин обезбедила повољне локације за гринфилд и браунфилд инвестиције.
Зелена зона
Лесковац у такозваној Зеленој зони располаже са око 40 хектара комунално опремљеног земљишта. Ова зона је првобитно била намењена складишним и прерађивачким капацитетима у области пољопривредне производње, али је први инвеститор стигао тек када је, променом планских докумената, отворена и за лаку индустрију.