ЕКОНОМСКЕ МЕРЕ У СРБИЈИ ДАЈУ РЕЗУЛТАТЕ: Већ 22.000 радника враћено на посао
- После борбе за људске животе следи она за очување радних места и економије - каже председник Александар Вучић.
После најаве економских мера државе, већ је између 21.000 и 22.000 радника враћено на посао, а након борбе за људске животе тек ће уследити битка за очување радних места и економије, поручио је председник Србије Александар Вучић.
Он је рекао и да је стање у нашем буџету боље од неких других земаља, што потврђују и кредитне агенције.
Африка на удару короне: Више од 20 МИЛИОНА РАДНИКА би могло да остане без посла
ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ЗАКУПЦЕ: За време ванредног стања ПОСЛОВНИ ПРОСТОР се неће плаћати
СТРМОГЛАВ ПАД ТРЖИШТА НЕКРЕТНИНА: Због корона вируса цене закупнина пале и за 50 одсто
- Оно што ће бити проблем јесте то што су приходи све мањи, јер нико ништа не ради, сем јавног сектора и стратешке производње - рекао је председник.
Вучић је указао и да је мало која земља предвидела тако свеобухватне и секторски добро постављене економске мере, па сматра да ће Србија брже и лакше изаћи из кризе.
Из Министарства финансија наводе да је за повратак радника на посао било кључно представљање државног пакета помоћи, а посебно истичу то што ће држава да покрије минималац за сваког запосленог, а послодавац остало.
- Држава ће сваком раднику исплатити око 750 евра, односно нешто више од 90.000 динара, и тако спречити отпуштање радника. Послодавац нема обавезу да плаћа кредите и финансијске лизинге, порезе и доприносе за зараде и аконтацију за порез на добит за 2020. Једини услов да то добије јесте да није отпустио више од 10 одсто радника, што ће се проверавати кроз пореску пријаву - казали су.
Подсећајући да је државни пакет економских мера помоћи "тежак" 5,1 милијарду евра, што је половина годишњег буџета, с обзиром на то да ће криза изазвана епидемијом коронавируса трајати три месеца, они откривају и шта ће се десити ако ванредно стање буде дуже потрајало.
- Ако криза потраје дуже од три месеца, изаћи ћемо са новим пакетом мера. Свима је у интересу, држави и банкама, да нам привреда не стане - истичу из министарства.
Они су поновили да ће највећи терет преузети држава, Фонд за развој, али и да су банке те које могу да дођу до сваког предузећа пошто имају инфраструктуру по Србији.
- Држава стаје иза тога, а банке треба да искористе своје знање. Подршка привреди мора да се пружи одмах, већ данас. До петка излазимо са целим правним оквиром - кажу они.
ОЧУВАТИ КАПАЦИТЕТЕ
Из Министарства финансија кажу да овакав обим програма помоћи приватном сектору ретко која земља има, будући да износи 11 одсто БДП.
- Циљ програма мера је да после кризе остану нетакнути производни капацитети, да се не затварају фабрике и да људи не остану без посла, као и да у што краћем периоду предузећа дођу до нивоа производње који су имали до пре само месец дана - казали су и додали да би Србија, по пројекцијама, на крају 2021. могла да оствари привредни раст већи од седам одсто.
За 15 дана у Србији 2.045 особа добло је отказ: Највише отпуштених у области угоститељства и трговине
ПОЗВАНИ СТЕ НА РАЗГОВОР ЗА ПОСАО, АЛИ ONLINE? Не одлажите га, већ примените ОВЕ САВЕТЕ И ОСТАВИТЕ СЈАЈАН УТИСАК
ОМОГУЋЕНО ЗАПОШЉАВАЊЕ ЗА СКОРО 300 ГРАЂАНА СРБИЈЕ! Пожурите са пријавама, ово су радна места која се траже и у време ванредног стања
ЦЕО СВЕТ ЗНА ЗА ЊУ: Почела је од нуле, а онда направила БИЗНИС вредан 55 милиона евра (ФОТО)
"Здравствени радници су хероји": Војномедицинска академија је уручила уговоре о запослењу за 95 радника