Слободан се вратио на село због љубави према цвећу: Сада има свој бизнис и бави се једним од најлепших послова!
По завршетку Средње пољопривредне школе Слободан Џагић (24) се са шабачког асфалта отиснуо у питому Посавотамнаву.
У селу Звезд, код Владимираца, на имању прадеде Љубе започео је сопствени бизнис - производњу резаног цвећа.
САМО У TRAVELLAND-U: ФИРСТ МИНУТЕ ПОНУДЕ ЗА ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ У ХОТЕЛИМА СА 5 ЗВЕЗДИЦА
У току је КОНКУРС за запошљавање 5.000 наставника и учитеља који раде на одређено!
У Банату цвета УНОСАН ПОСАО! Конкурс за РАДНИКЕ ЈЕ СТАЛНО ОТВОРЕН, а зарада је ОДЛИЧНА!
Уз финансијску подршку родитеља подигао је пластеник од 200 квадрата, засадио 1300 садница ружа и самостално кренуо у освајање захтевног тржишта. После четири године Слободан може да се похвали са шест пластеника површине 1200 квадрата у којима од априла до децембра цвета 6500 ружа.
Упорношћу и марљивим радом разуверио је породицу, пре свих родитеље, који су сумњичаво вртели главом када им је саопштио да се враћа на село и да ће да - узгаја руже.
- Они су, благо речено, били у шоку и мало је недостајало да се отац, мајка и старији брат онесвесте. Три генерације су рођене и одрасле у граду, моја породица је годинама позната по приватном бизнису, произвођачи смо намештаја, а онда их ја пресечем одлуком да се вратим на падедово имање - присетио се Слободан.
Али, овај младић је само пратио своје снове, интересовање и љубав према цвећу, због чега се уписао у смер за техничара хортикултуре у шабачкој Пољопривредној школи. Још у школској клупи се истицао знањем и вештинама у аранжирању, па није случајно што је на бројних фестивалима цвећа освајао признања, а на републичком такмичењу средњошколаца освојио друго место.
На имању свог прадеде Слободан примењује знање које је стекао у школи, уз посебну захвалност разредној Милени Стаменић од које је, како каже, највише научио и од које је увек имао велику подршку.
- Иза лепоте руже коју купите у цвећари је тежак рад у пластенику. Прелепа је слика у пластенику када се расцветају руже свих боја, али до тада, поред садње, земља треба редовно да се окопава, залива, плеви, биљке морају да се прихрањују и штите од болести. Резидба и продаја је само финале, али ни тај посао није лак. Руже се после резидбе одлажу у базене са водом, сортирају, пакују и онда креће дистрибуција. Посла има целе године, па и зими када се орезују, уклања вишак лисне масе и проређују саднице - каже Слободан.
У Слободановим пластеницима расту холандске сорте ружа које нису мирисне, а лане је засадио 500 садница енглеских сорти чији цвет величином подсећа на божур и које имају изузетно јак мирис. У сваком случају, додаје Слободан, без обзира да ли миришу, руже за продају, осим цвета треба да имају здраве, зелене лиске, а дршка да буде права као стрела. Таква ружа остане свежа и после десет дана.
Све захтеве продаваца цвећа у погледу квалитета Слободан је испунио, па је брзо, после локалног шабачког тржишта руже почео да продаје у неколико градова. Руже из његовог расадника у последње две године могу да се купе у цвећарама у Сремској Митровици, Руми, Новом Саду, Београду...
Руже цветају два до три пута током године, па из свог расадника Слободан на тржиште пласира 20 до 30.000 цветова. Зараду која остане после подмирења трошкова производње, радне снаге и транспорта улаже у проширење производње.
Слободан додаје како ће снове и визије потпуно остварити када се цео хектар земље буде белео од пластеника са разнобојним цветовима ружа.
Да нема велике љубави према "краљици цвећа" и помало генетике (Слободанов прадеда је био чувени калемар), могло је да буде другачије - да на старом прадедовом имању, као на многим њивама у овом крају, уместо ружа расте - коров.
Драгана и Јоца направили БИЗНИС У СРБИЈИ: Килограм ОВОГ брашна продаје се за чак 300 динара!
"Није лако заменити асфалт за земљу" Младићи из Србије имају НЕСВАКИДАШЊИ ПОСАО: Живе на селу и кувају ЏЕМ!
СРБИ СМИСЛИЛИ: Гаје ову биљку коју свако од вас има у дворишту, а зарађују од њене продаје (ФОТО)
Једна или две НЕРАДНЕ недеље у месецу? Да ли ће овај европски тренд заживети међу нашим трговцима?
Имају ли мушкарци више новца него жене: Шта је права истина, КОЈИ ПОЛ ВИШЕ ЗАРАЂУЈЕ?