Спремате се за РАЗГОВОР ЗА ПОСАО и несигурни сте у себе? Ово је ПЕТ ПРОВЕРЕНИХ ТЕХНИКА које ће вам помоћи!
Не осећају се сви угодно када треба да наступе пред великом публиком.
Према неким проценама, 75 одсто свих људи проживљава одређени ниво анксиозности када треба да одрже говор. Неке анкете показују да се већина људи боји јавног наступа више од смрти.
Постоји и реч која означава страх од јавних наступа – глософобија. Долази из грчког језика, у којем "glossos" значи "језик" а "пхобиа" означава страх.
Глен Леибовиц, познати говорник, доноси савете како можете побољшати своје презентационе вештине на темељу властитог искуства и посматрањем бројних говорника.
ПАД ПРОИЗВОДЊЕ УЗИМА ДАНАК: Немци скраћују радно време да не би морали да ОТПУШТАЈУ ЉУДЕ
"Устаје се у 5, а бере до 8 увече. Неко брани телефон, али и да се једе воће!" Исплати ли се рад берачима малина?
РЕЦЕПТ ЗА РАД С МЛАДИМ ЉУДИМА: Немојте да им шефујете, слушајте их
1. Напишите говор
Стављање презентације на папир и увежбавање исте – чак и тихо у себи – помаже ми да одржим флуентну, самопоуздану и, надам се, упечатљиву презентацију. Чак и ако користите слајдове, препоручујем вам да ипак ставите презентацију на папир како бисте изнели причу коју желите да поделите с публиком на начин који вам је најприроднији.
Но, будите опрезни: не желите да стојите пред публиком и читате с папира. Премда могу имати текст испред себе током говора, не читам речи дословце. Исто тако, водите рачуна о томе да не гледате у папире већ у публику којој се обраћате.
2. Снимите се
Шта би се догодило када бисте могли да седите у публици и слушате свој говор? Иако је то физички немогуће, и даље вам остаје могућност да се снимите док одржавате презентацију. Снимање вашег говора је добар начин да проучите говор свог тела, истовремено слушајући стил презентовања. Чак и аудио снимање је довољно да препознате проблем – и вежбањем га исправите.
3. Тражите искрену критику
Затражите некога да вас послуша док држите говор и да вам искрено мишљење. Иако бисте се у почетку могли да се осећате неугодно, то вам је добра прилика да откријете проблематичне тачке у свом презентовању и да их поправите.
4. Вежбајте
Неки људи су природно талентовани говорници и могу стати на позорницу и одржати беспрекорну презентацију без претходног увежбавања. Ја не спадам у ту групу, као ни већина других људи. Осим тога, чак и најизврснији говорници које сам имао прилику да упознам, одвајају неко време за увежбавање. Стога вам препоручујем да исто учините и ви.
КО НАЈВИШЕ ЗАРАЂУЈЕ У СРБИЈИ: Ово је 7 најплаћенијих занимања
Србија ВАПИ за ОВИМ радницима, а за неколико месеци може да се заради ВИШЕ ХИЉАДА ЕВРА!
"Нисмо имали ништа, децу нисмо рађали, кренуло је од штале и 100 пилића": Нешковићи су ни од чега створили све
5. Ангажујте публику
Ставили сте презентацију на папир, снимили свој говор, затражили повратну информацију и дали све од себе да увежбате говор. Остала је још једна битна ствар о којој треба да размислите када ступите на позорницу – како ангажовати своју публику.
Једна метода коју сам препознао да користе најефикаснији говорници на последњој конференцији на којој сам учествовао јесте повезивање с публиком. Током својих говора споменули су барем једну особу из публике. Чак и кратко спомињане неке особе може створити осећај повезаности између говорника и слушалаца. Један говорник је рецимо позвао члана публике и расправљао о недавном пројекту на којем су заједно радили, назвавши га примером "најбоље праксе" управљања пројектом. Та метода је донела два важна резултата – створила је осећај јаче повезаности између говорника и члана публике, и утицала на то да други у публици почну пажљивије да слушају оно што им говорник презентује.
У овом граду се на посао ЂУБРЕТАРА чека пуних СЕДАМ ГОДИНА, а ево и због чега (ВИДЕО)