Срби праве ЏЕМ и извозе у Турску! Цена 1.500 динара по тегли, а НИЈЕ ни од шљива, ни од малина
Ужичанима и Ваљвцима цветају (дивље) руже
Ни шљива, ни малина, већ шипурак је ове године имао најбољу откупну цену и отворио могућност произвођачима из ваљевског, ужичког и рашког краја да удружени производе од дивље руже пласирају на велико тржиште Турске.
Све је почело од Ваљевца Александра Продановића, који се пре шест година није много освртао на коментаре да гаји коров, већ је на два хектара у селу Мрчић формирао плантажу са 3.000 садница шипурка. Од просечног рода од 4,5 тона, све прода без обзира на то да ли је у питању свеж плод, воћна каша или џем.
Прочитајте и:
- Тржиште је велико, а потражња све већа, па због тога и откупна цена сваке године расте и у овој сезони је била 80 динара за килограм. У односу на све друге воћне културе, посебно малину или шљиву, чије су цене биле изузетно ниске, шипурак се показао као најисплативији. Поред добре цене свежег плода, кашу као полупроизвод продајем по цени од 100 динара за литар, док је тегла џема од шипурка 1.500 динара – прича Продановић, чији је бизнис подстакао да његову плантажу посети двадесетак пољопривредника из Новог Пазара, Сјенице, Тутина и ужичког краја.
Наиме, ужички Центар за развој пољопривреде, Међуопштинска унија пољопривредних удружења Новог Пазара, Тутина и Сјенице и газдинство Александра Продановића потписници су споразума у циљу подизања нових плантажа шипурка и његовог заједничког пласмана на тржиште.
- Намера нам је да формирамо унију одгајивача, а касније и прерађивача плода дивље руже. Постоје обећања да наш пројекат подржи влада Турске у смислу подизања прерадних капацитета, што потом отвара могућност извоза на тамошње тржиште, које је велики потрошач производа од шипурка – објашњава Продановић. Дивљи шипурак, како објашњава, у односу на малину или шљиву, далеко је захвалнији за гајење, отпоран је на болести и не захтева наводњавање, саднице брзо напредују и у другој години дају први род, тако да већ четири килограма шипурка по жбуну омогућавају профит. Почетно улагање за подизање засада, са куповином садница и припремом земљишта, износи 2.500 евра по хектару.
- У причи са Александром и након посете његовој плантажи нашао сам себе у овом послу, јер се већ бавим пољопривредом и мислим да може да буде добра производња и да се оствари добит. Шипурак као биљка није пуно захтеван и намеравам да засадим један хектар, а да ли ћу плод продавати у свежем стању или прерађен, пре свега ће зависити од приноса – каже Данко Јоловић из Новог Пазара.
Које су најбоље сорте?
Када су у питању сорте шипурка, најбоље за гајење су полимеријана и лакса, које се разликују у времену зрења. Реч је о сортама које имају најмање бодљи, дају највише плода у којем има најмање семенки, што је најзначајније за прераду.