Странци у Немачкој зарађују и до 1.500 евра мање него домаћини: Ево како стоје неимари из Србије
Посебно упада у очи колико су се разлике повећале претходних година
Запослени странци у Немачкој зарађују много мање од домаћих држављана, показује статистика Савезне агенције за рад. Док су немачки држављани у прошлој години имали месечни средњи приход од 3.509 евра бруто - дакле пре плаћања пореза и доприноса - код странаца је та вредност била 2.614 евра. То је чак за 895 евра или за четвртину мање.
Никад лакше до наплате штете: UNIQA осигурање представила јединствен сервис "МОЈ ПРОЦЕНИТЕЉ"
"СМРТОНОСНИ" УДАРАЦ ОГЛАШИВАЧИМА: Од сада можете сазнати да ли вас неко посматра или прислушкује ваш телефон
ДФЦ ЋЕ ДОНЕТИ СРБИЈИ ЈОШ ЈЕДАН ИЗЛАЗ НА ЛУКУ? Споразум из Вашингтона се спроводи муњевитом брзином
У питању није просек већ такозвана медијана, вредност испод и изнад које се налази по тачно половина свих прихода. За разлику од просека, та вредност ублажава утицај веома ниских и поготово веома високих плата и рачуна се да боље говори о стандарду "обичног" човека.
Странци раде слабије плаћене послове
Разлика између Немаца и странаца је посебно драстична када су у питању дошљаци из Сирије, Авганистана или Еритреје који зарађују 1.475 евра мање од домаћих.
Статистику је саопштила Савезна Влада у одговору на посланички упит из редова Алтернативе за Немачку. Посебно упада у очи колико су се разлике повећале претходних година - тако је 2010. године разлика била 11,6 одсто (317 евра).
Разлика се не може приписати само образовању јер постоји чак и код неквалификованих радника - странци ту добијају 415 евра мање од Немаца. Неквалификовани радници из Србије и региона зарађују при томе 208 евра мање месечно, док људи из избегличких земаља имају 657 евра мање месечно, преноси Дојче веле.
У такозваном "сектору ниских плата" ради тек 16 одсто од свих немачких запослених, док је код странаца тај удео 37 одсто.
Да ли миграција обара зараде?
Немачка Влада тумачи разлику у платама тиме што радници из иностранства често имају мање искуства и стручности. Према одговору Владе, запошљавање више странаца може да има "ефекат притиска на средњу зараду".
- Људи који су се тек доселили, у Немачкој су на почетку каријере - каже Херберт Брикер из Института за истраживање тржишта рада при Агенцији за рад.
- Њихове плате ће током каријере знатно расти - рекао је он за агенцију дпа.
Рене Шпрингер, посланик Алтернативе за Немачку који је поставио овај упит Влади, каже да "досељавање не сме водити дампингу зарада". Његова странка се оштро против масовном досељавању, превасходно пријему потражилаца азила.
Брикер пак каже да "долазак миграната има тек маргинални утицај на плате".
Разлике се, сматрају у Влади у Берлину, могу смањити законски прописаном минималном платом која постоји неколико година, те подстицањем да се странци усавршавају у Немачкој.
Према Савезној агенцији за рад, у последњем месецу прошле године је пуно радно време у Немачкој имао 21 милион домаћих држављана и три милиона странаца.