ЗАНИМАЊА БУДУЋНОСТИ: Ови послови су ОДЛИЧНО плаћени, а многи од нас никада НИСУ ЧУЛИ за њих
Истраживања показују да ће 65 одсто деце која данас уписују основну школу радити потпуно нову врсту послова који још увек не постоје
У 2006. години, Фејсбук је био у повоју, Twitter је тек био покренут и нико није имао iPhone. Десет година касније, свет се много променио, а тиме и послови.
ПОМРАЧЕЊЕ британске фунте: На најнижем нивоу према долару, Брегзит за све КРИВ?!
Министри Вукосављевић и Ружић и амбасадорке Аустралије и Израела отварају “Дигитал 2017”
Сада постоје послови за које пре десет година никада нисмо чули. Нека истраживања показују да ће 65 одсто деце која данас уписују основну школу радити потпуно нову врсту послова који још увек не постоје.
Овај темпо промена само ће се убрзати, захваљујући убрзаном развоју роботике, аутоматизованих возила, вештачке интелигенције, биотехнологије, генетике, судећи према најновијем индексу људског капитала Светског економског форума.
Од Уберових таксиста до стручњака за генерацију миленијалаца, доносимо вам листу 10 занимања која нису постојала 2007. год.
1. Дивелопер апликација (App developer) - иПхоне је стигао 2007. године, а Андроид брзо после, а сада готово половина одрасле светске популације има неки од ова два телефона. То је произвело велику потребу за апликацијама: У јулу 2015. год. Google Play за андроид и App за Apple имали су 1.6 милион и 1.5 милион апликација. Резултат је растуће тржиште рада за дивелопере апликација.
2. Менаџер друштвених мрежа (Социал медиа манагер) - 2006. године, није било потребе за менаџерима друштвених мрежа, јер је већина платформи тек требало да се развије. Данас Фејсбук има више од 1.5 милијарди корисника широм света и, заједно са другим платформама као што су Twitter и Инстаграм, постао је незаобилазна маркетиншка алатка путем које се брендови могу повезати са потрошачима.
3. Возач Убер таксија - Такси компанија која функционише путем апликације основана је 2009. године, али је већ толико порасла да је постала највреднији стартуп на свету вриједан 62 милијарде долара. У 2015. години, Убер је удвостручио број активних возача на својој америчкој платформи, а компанија је најавила нове услуге у градовима широм света. Међутим, чини се да би у не тако далекој будућности Уберови возачи могли постати ствар прошлости, јер је компанија бацила око на аутомобиле без возача.
4. Инжењери за аутомобиле без возача - Док би аутомобили без возача могли оставити таксисте и достављаче без посла, са друге стране се у тој области почињу отварати нове могућности. Аутомобили без возача неће моћи сами себе поправљати, тако да ће за инжењерима, механичарима и програмерима који раде на таквим возилима порасти потражња у не тако далекој будућности.
5. Специјалиста за "цлоуд цомпутинг" - Да вам је неко пре десет година рекао да раду у cloud-u, сигурно бисте се питали о чему они причају. Тај термин се појавио на конференцији 2006. године када је Ериц Schmidt описао Googleov приступ програмирању као ‘цлоуд цомпутинг’. Данас, више од пола америчких компанија користи тај приступ, па су управљање и инжењеринг са префиском "цлоуд" постали пуноправна занимања.
6. Аналитичар великих количина података (Биг дата analyst /дата сциентист) - Са растућим количинама података, по стопи од 40 одсто годишње, није чудо што су људи који знају анализирати и обрадити све те информације у великој потражњи.
7. Менаџер одрживости - Одрживост постаје све важнија за организације ових дана. Чак и компаније које не раде у "зеленом" сектору ангажују људе да им помогну да ефикасније користе своје ресурсе и да доносе одлуке којима неће угрозити животну средину.
8. Креатори садржаја за YouTube - Zahvaljujući YouTube-u и другим платформама за дијељење видео снимака које су услиједиле, "video-blogging" или ‘vlogging’ сада представља озбиљну каријеру, са најуспјешнијим звијездама YouTube-a које привлаче милионе долара кроз рекламирање, управљање друштвеним мрежама и спонзорске уговоре.
9. Оператер дрона - Глобално тржиште за беспилотне летјелице (УАВс) брзо расте, стварајући пословне прилике оператерима дрона.
10. Експерти за генерацију миленијалаца - У 2006. години, већина миленијалаца још увек су били у школи. Десет година касније, они чине значајан део радне снаге. Стручњаци за генерацију миленијалаца помажу компанијама да разумију вриједности и очекивања својих најмлађих радника и како да се поставе према њима.