Зарадите НЕКОЛИКО ХИЉАДА евра преко лета: Ево шта вам је потребно за СЕЗОНСКИ РАД у Црној Гори
Никад лакше до посла преко лета
Сви мисле да сезона у Црној Гори почиње од јуна и траје до септембра, али у неким градовима је она много дужа. То значи да је и понуда сезонских послова у тој земљи у јеку, а највећи број странаца међу сезонским радницима су традиционално, грађани Србије.
ПОСЛА У СРБИЈИ ИМА БУКВАЛНО ЗА СВЕ: Ко год хоће може да ради, ПЛАТА И ДО 70.000 РСД
ОВО СУ НАЈПЛАЋЕНИЈИ СЕЗОНСКИ ПОСЛОВИ КОД НАС: Дневнице се крећу од 2.500-3.500 динара
Пошто је протеклих година било речи о тежем добијању радне дозволе, тамношње агенције за запошљавање и менаџери угоститељских објеката кажу да то уопште није проблем.
- Дозвола за рад се лако добија. Потребна је само потврда о некажњавању, остало се вади без проблема и дозвола се чека максимално 15 до 20 дана кажу у једној од агенција и додају да се највише траже кувари, помоћни радници у кухињи, конобари, шанкери, бармени, собарице, хигијеничари и рецепционери.
Најбоље су плаћени кувари – од 600 до 2.500 евра месечно, а најмање собарице и хигијеничарке – од 300 до 400 евра месечно. Наш саговорнк тврди да уз све послове иду и плаћени стан, односно смештај, и храна.
МУКЕ СЕЗОНАЦА: Обећали им пристојну дневницу, дали 5 евра по дану
- У Котору, који је иначе једини град на приморју где долазе крузери, први упловљава 21. марта, а последњи крајем децембра. То значи да су већ у марту сви локали спремни и да је то заправо старт туристичке сезоне у престоници црногорске културе. Нешто касније, половином маја, почиње сезона у Тивту где је туристички комплекс Порто Монтенегро, следи Будва око 1. јуна, и сезона траје до децембра. У осталим градовима сезона почиње најкасније 1. јула- кажу из једног црногорског ресторана.
Берачима малине 200 ЕУР дневно
Немогуће је навести тачан број сезонских радника из Србије, али спомиње се „бројка од око 40.000 радника из Србије, БиХ и Македоније, а има и руских сезонских радника, који следе талас туриста из те земље.
- Процедура за пријаву радника је да сезонац има уредна документа - пасош, потврду из полиције о некажњавању и диплому школе. Чим стигне у Црну Гору, мора да пријави боравак у року од 24 сата, а послодавац мора да поднесе захтев за добијање дозволе за странце.
Након одређеног времена, радник добија привремену личну карту за боравак и рад у трајању од шест месеци или годину дана – каже Петровић и додаје да је казна за непријављивање радника од 500 евра за радника и од 2.800 евра за послодавца.
Путујете светом и за то примате ПЛАТУ, а једини услов који постоји ће вас ОДУШЕВИТИ
Што се тиче плата, куварима варира од 600 до 1.800 евра, помоћним куварима од 350 до 600, роштиљ мајсторима од 600 до 1.000 евра.
Смештај је свима, каже, обезбеђен, или добијају накнаду од 50 до 100 евра за исти, а радне дозволе неретко не плаћају послодавци, јер имају лоше искуство да запосле радника, плате дозволу за њега и након добијање исте, радник их напусти, а он на његову дозволу не може да доведе другог. Радници не треба да брину да ли ће бити пријављени, јер су казне ригорозне па послодавци неће да ризикују.
ВЕЋЕ ПОВОЉНОСТИ ЗА СЕЗОНСКЕ РАДНИКЕ: Тећи ће радни стаж, а потребан вам је само ЈЕДАН документ!
По завршетку туристичке сезоне, понуда послова се не завршава, каже он, јер почиње сезона градње, па се отварају радна места за хиљаде грађевинских радника свих занимања од зидара, тесара, армирача, фасадера, молера, керамичара, где се плаћа по сату – од три до четири евра.