ХРАНА ЗА ЕВРОПУ: Како извући максимум из домаће агропривреде
Увођење стандарда и вертикално интегрисање пољопривреде, унапредиће развој домаће агропривреде, као и њено позиционирање на иностраном тржишту.
На пољопривредном форуму „Храна за Европу“, шестом по реду, који се одржава у Вршцу 4. и 5. новембра, у организацији Економског института и Друштва аграрних економиста Србије, уз учешће представника владе и ресорних служби, научне заједнице, пољопривредних и прехрамбених компанија, указано је и на друге кораке неопходне за повећање конкурентности српске агропривреде.
Посебне ознаке за домаће производе вишег квалитета
Министар пољопривреде и заштите животне средине Републике Србије, Бранислав Недимовић, истакао је значај рада на повећању складишних и прерађивачких капацитета, као и усмерености аграрних мера и алата првенствено на секторе у којима Србија може бити конкурентна. Као један од механизама за унапређење квалитета и конкурентности на домаћем и међународном тржишту навео је увођење ознаке квалитета за производе који су вишег квалитета и од домаћих сировина. Министар је уједно најавио да ће у следећој години средства из ИПАРД фондова бити доступна за коришћење.
Праћење квалитета производа почиње на њиви
Горан Борчак, комерцијални директор компаније Вицториа Логистиц, чланице Вицториа Гроуп, на панелу „Српска агропривреда виђена очима менаџера“ истакао је да је за подизање конкурентности домаћег агро сектора и повећање пољопривредно-прехрамбеног извоза кључно повезивање примарне пољопривредне производње и прерађивачке индустрије и успостављање система квалитета.
„Важност увођења стандарда прва је препознала прерађивачка индустрија, али сада је у фокусу стандардизација и управљање квалитетом у примарном сектору, пошто праћење квалитета производа заправо почиње још на њиви. Вицториа Логистиц прати актуелне трендове у стандардизацији и захтеве тржишта, тако да у процес сертификације укључујемо све већи број наших партнера од којих откупљујемо соју и сунцокрет. Кроз дугорочна партнерства и планирање пољопривредни произвођач може да рачуна на сигуран пласман, а прерађивач на стабилност у испоруци сировина одговарајућег квалитета“, изјавио је Горан Борчак.
Агропривреда кључна у реиндустријализацији
Првог дана Форума одржани су панели о аграрној политици, унапређењу српске агропривреде, пољопривреди у светлу евроинтеграција и питању власништва над пољопривредним земљиштем, док ће други дан бити посвећен теми безбедности хране.
„Агропривреду смо препознали као једну од кључних области реиндустријализације Србије. Због тога смо, пре шест година почели са организацијом форума „Храна за Европу“, са жељом да афирмишемо став да се развој мора базирати на националној стратегији. Били смо и остали става да вредност агропривредне производње, у периоду од 10 до 20 година, може бити на нивоу садашњег бруто домаћег производа“, изјавио је испред организатора Драган Шаговновић, генерални директор Економског института.