НЕМА ВИШЕ ИСТОГ РАДНОГ МЕСТА ДО ПЕНЗИЈЕ: И у јавном сектору спроводиће се ротација запослених
Државне установе покушавају да се боре против корупције и заменом места радника на истим позицијама. Ова пракса такође доводи и до бољих пословних резултата.
Прошло је време када је ћата од почетка каријере до пензије био забетониран на једном радном месту. Начелник Службе за катастар непокретности за Нови Београд пре 15 дана сео је у фотељу колеге из истог сектора са Чукарице. Њихова ротација само је део плана надлежних у Републичком геодетском заводу, који су одлучили да испремештају 10 шефова сектора у Београду, како би остварили боље резултате у послу и смањили степен корупције.
Ову праксу већ дуже практикују и у Пореској управи, па инспекторе шаљу да контролишу пословање фирми у другим градовима, ван филијала за које су иначе задужени. Честе су и ротације царинских службеника, јер се тако онемогућава да неко "пусти корење" и разради локалну мрежу познанстава која би му омогућила да несметано злоупотребљава положај.
У Републичком геодетском заводу су први на тапету били правници, који су заменили позиције још у марту. Маја Радовић, из РГЗ, каже да је та акција показала да се поједине корпоративне мере из привреде могу успешно примењивати и у државним институцијама.
- Циљ је да се ротацијом унесу промене у устаљене токове рада служби за катастар непокретности, повећа ефикасност и поверење грађана у поузданост и квалитет података катастра - објашњава Радовићева. - До сада је најбоље резултате показала служба на Новом Београду, док су се највећи изазови појавили у општини Чукарица, јер имају много нерешених имовинско-правних односа и компликованих случајева. Зато смо решили да колеге замене места.
Начелници геодетске струке су од 26. септембра преузели нове радне позиције у истом хијерархијском нивоу и платном разреду, али су променили радно окружење и сараднике. Њихов задатак је да пренесу своја знања и искуство у ново радно окружење. Тиме се настоји да се постигне једнообразност у поступању и примени катастарске праксе.
Немања Ненадић, програмски директор "Транспарентности Србија", напомиње да је ротација службеника у упоредној пракси један од метода за превенцију корупције.
- Ове промене радних места имају смисла у свим службама где запослени доносе одлуке, а имају дискрециона овлашћења или су у сталном контакту са странкама - сматра Ненадић. - Теоријски то може да успе и да се ствари унапреде. Код нас не постоји обавеза да се тако нешто чини, али није ни забрањено. Законом о борби против корупције дато је да органи власти направе планове интегритета и да увиде где су ризици за корупцију и како да их смање. Ово је једна од метода која може бити делотворна. Ротација службеника је, иначе, заступљена и у приватном сектору и често је примењују власници трговинских ланаца.
Да би повећала ефикасност контрола и Пореска управа често привремено распоређује инспекторе из "матичне" у друге филијале.
- Размена службеника показала се као ефикасан метод - кажу у Пореској управи. - На тај начин се унапређује професионалност и објективност, а инспектори имају могућност да размењују знања и искуства о различитим чињеницама до којих долазе у поступцима контрола.