ОТВОРЕНИ БЕОГРАДСКИ ИНВЕСТИЦИОНИ ДАНИ! МАЛИ: У Београду се никад више није градило
Београд је у правом смислу инвестициона капија Србије, поручио је данас градоначелник Синиша Мали и позвао све заинтересоване да дођу и инвестирају у Београд и Србију.
Отварајући Форум "Београдски инвестициони дани", Мали је истакао да се тај скуп одржава у узбудљивом тренутку развоја престонице какав, како каже, није виђен у протекле три деценије.
- Београд који видите данас је значајно другачији од Београда који сте могли видети пре само три године, а, усуђујем се да кажем, и тек најава онога што ће бити за две, три или пет година - истакао је Мали.
Београд, додао је, није само домаћин, већ је и активни учесник и носилац пројеката који ће бити представљени на форуму, истакавши да српска престоница са највећим инвестиционим портфолиом у региону има шта да понуди.
- Захваљујући подршци коју нам даје Влада Србије, на челу са премијером Александром Вучићем, која нам је обезбедила политичку стабилност и са којом успешно сарађујемо на великим пројектима, можемо да вам гарантујемо сигурност инвестиција - поручио је Мали.
Мали је оценио да Београд и Србија имају значајне компаративне предности у односу на државе у региону, истичући да је Београд данас град са најперспективнијим међународним аеродромом у региону, који је дом најбрже растућој авио компанији у региону "Ер Србији", и у којем се укрштају европски коридори са кинеским путом свиле.
Такође, навео је да Београд и Србија нуде убрзане процедуре издавања дозвола и озбиљан систем новчаних и неновчаних подстицаја.
Из Србије се, захваљујући широкој мрежи споразума о слободној трговини и заштити и подстицању улагања, пружа приступ тржишту од преко 3,5 милијарде становника, у седам од 10 највећих економија на свету, подвукао је Мали.
- Због свега тога, не постоји атрактивнија дестинација за инвеститоре од ове, због чега смо вас позвали и драго нам је да сте се одазвали у оволиком броју - рекао је Мали.
Он је указао да су пројекти ове године разноврсни - од пројеката саобраћајне инфраструктуре, попут реконструкције Старог савског моста, изградње постројења за прераду отпадних вода у Великом Селу, до атрактивних пројеката јавно приватног партнерства у области јавне расвете и подземних гаража и развоја атрактивних локација попут Депоа или друге фазе Прокопа.
Како је рекао, у Београду се никада није више радило, наводећи као пример фабрику Меита, која се гради у Обреновцу.
- То је прва фабрика која се гради после 2006. године и захваљујући сарадњи са владом, градом и општином Обреновац инвеститор је донео одлуку да дуплира капацитете. Имаћемо за пар месеци отварање првог дела фабрике, а затим и другог , где ће бити запослено 1.400 људи. То је пример како се понашамо данас - рекао је Мали.
Градоначелник је истакао да је у Београду први пут број незапослених смањен на мање од 100.000, захваљујући мерама активног запошљавања.
- Голим оком је видљиво да се у Београду никад није више градило, дизалице и кранове можете видети свуда од Славије до Калемегдана - рекао је Мали прецизирајући да у Београду постоји висе од 500 активних градилишта.