СИГУРАН И УНОСАН БИЗНИС: Држава вам плаћа, откуп загарантован, а специјалних услова НЕМА
Стручњаци виде одличну перспективу јер је за овим производима стално растућа потреба - површина за производњу се константно увећава, као и број оних које се овим бизнисом баве.
Потребе за извозом органске хране су толике да кад бисмо целу Србију "покрили" органском храном, вероватно бисмо све извезли, кажу у Провредној комори Србије. Заинтересованост за органску производњу у Србији из године у годину све је већа, а стручњаци сматрају да ова грана у Србији има одличну перспективу.
У Европу највише извозимо воће - свеже јабуке и смрзнуте малине и купине, а веома су тражене и соја, житарице, поврће и лековито биље.
У Удружењу Сербиа Органица кажу да су у протеклој години површине на којима се производи органска храна повећане за више него дупло. Такође је и више оних који се упуштају у овај бизнис.
ЗАШТО НЕКИ УСПЕВАЈУ, А НЕКИ ПРОПАДАЈУ У ИСТОМ ПОСЛУ: Ево неколико савета кад покрећете свој БИЗНИС
Генерални секретар Удружења Ивана Симић рекла је да је прошле године у Србији било укупно 2.000 пољопривредника који се баве органском производњом, као и да је будућност ове гране пољопривреде у Србији перспективна, узевши у обзир агро-еколошке и извозне потенцијале, али и раст потражње на домаћем тржишту.
Нису потребни специјални услови
Она истиче да за ту област производње нису потребни специјални услови осим да производне парцеле не буду близу великих индустријских загађивача или превише близу интезивних пољопривредних засада, и да може да се обезбеди вода за заливање.
- Важно је да од када се одлуче и крену путем сертификоване производње да се поштују начела органске производње и законска регулатива, које подразумевају примену свих превентивних и агротехничких мера, принципа одржавања и подизања плодности коришћењем природних метода, превентивне мере заштите од болести и штеточина увођењем корисних организама и слично - додала је она.
НОВА ЕВРОПСКА ЗЕМЉА ХИТ ЗА СРБЕ: Не треба да знају језик, плата 500 евра, али важна је ЈЕДНА СТВАР
Саветник председника Привредне коморе Србије Вељко Јовановић каже да је заинтересованост за ову производњу приметно већа сваке године. Томе у прилог иде и чињеница да смо са око 9.000 хектара у 2014, “стигли” на око 15.000 у 2015. години.
Ипак, учешће органског земљишта у укупном земљишту је тек око 0,44 одсто, али тај број стабилно расте, као и реални потенцијали сектора чији извоз је за три године порастао око 500 одсто, каже Јовановић. Он истиче и то да смо са око 300 произвођача, када смо почели да региструјемо органску производњу, догурали до више од 2.000, а да тај број и даље расте.
- Сектор има брз и незаустављив раст, а потребе за извозом су толике да кад бисмо целу Србију покрили органском храном вероватно бисмо све извезли без проблема. Сада највише извозмо у земље ЕУ - каже Јовановић и подсећа да је органска производња најразвијенија у Војводини, али има огромне потенцијале у јужној и западној Србији.
ТРИ ГОДИНЕ У ЗАТВОРУ ЗБОГ КУПОВИНЕ НА УЛИЦИ ИЛИ ИНТЕРНЕТУ? Могуће је, али ево како да се заштитите!
Како да постанете произвођач органске хране?
Да би произвођачи постали “органци” потребно је да се сертификују, што могу да ураде преко шест сертификационих кућа које је Министарство пољопривреде овластило да раде тај посао.
Они плаћају трошкове сертификације и потребно је да прође од годину до три године док се земљиште не “очисти”: У том периоду они раде по свим принципима органске производње, након чега постају сертификовани
органски произвођачи.
Овај посао могу да ураде и преко већих произвођача са којима склопе уговор о кооперацији, где постоји неколико предности за мале произвођаче. Једна је што не сносе трошкове сертификације, а друга што не морају да се баве пласманом, јер је он мање више загарантован.
Раст тржишта стабилан, али далеко од ЕУ
Ипак, са тренутним учешћем у укупној производњи далеко смо од европског просека који је скоро шест одсто, док неке земље попут Аустрије или Италије прелазе четвртину укупног земљишта. Неке земље као што је Данска планирају да у наредним годинама у потпуности постану органске.
Српско тржиште такође расте па је у неким маркетима учешће органске у воћу и поврћу од пет до чак 25 процената.
ВИШАК У БУЏЕТУ - Вујовић: Могуће повећање плата од наредне године!
КАД ПОРАСТЕМ ИМАЋУ ПЛАТУ 3.000 ЕВРА: Ево који послови у Србији вам гарантују ВЕЛИКУ ЗАРАДУ!
Према подацима ресорног министартва, у 2015. години укупна површина под пољопривредном производњом била је 15.298 хектара. Највеће површине у органској производњи у 2015. години биле су под житарицама (32 одсто), воћем (22 одсто) и индустријским биљем (20 одсто).
Вредност извоза органских производа износио је у протеклој години 19.600.000 евра, а готово целокупан извоз органских производа чини смрзнуто и сушено воће (највише малина). Највећи извоз био је у земље Европске уније и то у Немачку и Холандију, као и у САД.
Вредност увоза органских производа у 2015. години био је око 4.400.000 евра. Увезени органски производи могу се наћи пре свега у великим трговинским ланцима, који увозе робу из земаља широм света, а производи су такође разноврсни и углавном се увози оно што се не производи у нашој земљи.
ОРТАК НИЈЕ ИСТО ШТО И ПРИЈАТЕЉ? Одговорите на ово једно питање и повећајте шансе за свој успех!
ПОГЛЕД У БУДУЋНОСТ: Издвајаћемо 5.000 евра за летовање и неће нам бити скупо!
Подстицаји за произвођаче од 2004.
Да би се олакшало онима који се баве органском производњом, уведени су подстицаји који им се исплаћују још од 2004. године, с тим што су се током година видови подршке, износи и корисници мењали. За ову и прошлу годину укупан износ подстицаја који је опредељен за органску производњу износио је 92 милиона динара.
Подстицаји се могу остварити за премије за млеко произведено методом органске производње, у органској биљној производњи, као регрес за средства за исхрану биља дозвољена за примену у органској биљној производњи и у органској сточарској производњи.
Већа цена, али врхунски квалитет
Органски произиводи су по правилу у Србији и скупљи. Цене су веће јер је и квалитет добар и храна не садржи хемикалије, што многе купце опредељује за ову врсту производа без обзира на цену која је за поједине артикле и пет пута већа.
ЉУДИ ЕВО ПОСЛА: Катрана на Златибору нуди одличне услове, преко 70.000 динара месечно!
35.000 РАДНИХ МЕСТА НЕПОПУЊЕНО У ОВОЈ ЗЕМЉИ: Тражимо раднике из иностранства, можда и ТРАЈНО!
- То је специфично тржиште где је квалитет кључ успеха и органска производња би могла да буде одлична прилика за Србију у којој су индивидуална газдинства премала за озбиљне количине конвенционалних производа где је фактор квантитета бинији него у овом сегменту - истиче Јовановић из ПКС.
У Удружењу Сербиа Органица кажу да су тако добијени производи скупљи у просеку за око 50 па чак и до око 400 одсто, у односу на исте конвенционалне сезонске производе.