ШОКАНТНА ПРОДАЈА ТОКСИЧНОГ ГОРИВА: "Ко вам крив, кад имате ниске стандарде"
Швајцарски трговци дали језиви изговор за намерно мешање и продају токсичних деривата.
По њиховим речима, нису они криви што продају ове опасне материје у земљама западне Африке већ су кривци афричке владе јер имају ниске стандарде! Због тога бахати трговци нису сматрали за потребно да инвестирају у рафинерије и новија возила како би тиме смањили количину издувних гасова који изазивају респираторне и друге болести.
БАЈЕР КУПИО МОНСАНТО: Ово је компанија која ће нам од сада контролисати храну
-Врло је јасно да је побољшање квалитета горива у Африци јасно на афричким владама, а не на добављачима горива-, написало је у писму које је данас добила агенција АП, Удружење афричких рафинерија чије је седиште у Женеви, а представља многе трговце. Оно је тиме одговорило на тврдње контролног тела Швајцарске "Паблик ај" (Публиц Eye) које је оптужило трговце да су токсичне састојке који смањују квалитет горива, додали намерно, да би повећали профит на рачун здравља Африканаца.
ШОК У КАНАДИ: И поред отварања нових радних места, незапамћена незапосленост (ВИДЕО)
"Паблик ај" каже да трговци Европу снабдевају горивом по стандардима Европске уније, које садржи до 10 делова сумпора на милион јединица (ppm), а с друге стране имају такозвани "афрички квалитети" горива које има 2.000 ppm сумпора или више. Нигерија, на пример, допушта и до 3.000 ppm сумпора у бензину.
Управа Нигерије за нафтне ресурсе каже да је извештај "Паблик аја" "грубо претеривање". Удружење рафинерија је истакло да трговци имају суштинску улогу у "преживљавању и расту" економија у Африци, која увози више од 50 одсто горива које троши.
-Ако би швајцарски трговци пратили препоруку из извештаја, њихову улогу би преузели трговци из других земаља који би једноставно испоручивали квалитет потребан да се испуне званичне спецификације. Резултат би био да се у Африци ништа не би променило-, оценили су они.
СРБИЈА У ОЧИМА АМЕРИКАНАЦА: Ево како се котира Србија на листи ''најјефтинијих'' земаља!
"Паблик ај" је одговорио у понедељак да -афричке владе треба да поставе строже стандарде, међународни донатори треба да инвестирају у технологију за одсумпоравање нафте... а трговинска предузећа треба да престану да испоручују гориво с високом концентрацијом сумпора.
УЗБУНА У ЊУЈОРКУ: Евакуисан аеродром због сумњивог возила, војска опколила терен (ФОТО/ ВИДЕО)
У том писму пише да Програм УН за околину (УНЕП) каже да се емисија штетних издувних гасова може смањити за 50 одсто горивом с малим садржајем сумпора - када се са 2.000 ppm сумпора у гориву пређе на највише 10 ppm.