АКО ВАМ ЈЕ НЕВРЕМЕ ОШТЕТИЛО ВОЗИЛО ОВАКО МОЖЕТЕ НАПЛАТИТИ ШТЕТУ: Поручио Центар за Осигурање
"Право и једино сигурно решење је осигурање", поручују из Центра за Осигурање.
С обзиром на то да је велики део Србије задесило лоше време које је уништило многа домаћинства, аутомобиле као и усеве, поставља се питање, шта људи могу учинити у овом тренутку? Како и на који начин санирати штету?
Дошли сте са посла, паркирали аутомобил, скували себи кафу, и кренуло је невреме... Следећа ситуација, гледате свој аутомобил преко којег се налази дрво које је пало због невремена. Да ли штету покрива градско зеленило или каско осигурање?
Оговор заправо лежи у томе где вам се налазио аутомобил у току несреће. Ако сте паркирали у дворишту, може се рећи да се то води као приватно власништво, те ће одштету покривати каско осигурање. Такође, ако се ситуација одиграла на улици, последице ће покрити градско зеленило.
Основно осигурање које се добија при регистрацији значи да се власник осигурава, односно овлашћени корисник, сувласник и други ималац моторног возила од одговорности за штету коју, употребом моторног возила, причини трећим лицима.
У потрази за даљим одговорима контактирали смо Центар за Осигурање.
- Уколико је дошло до елементарних непогода, грађани се за накнаду штете могу обратити свом осигурању или помоћ потражити од државе или локалне самоуправе - рекли су нам они.
Ипак ситуација се разликује када је пожар у питању.
- Ако је пожар захватио објекат у којем грађани имају своје некретнине, а при том је до штете дошло због немарности трећих лица, власници станова се за накнаду штете могу обратити директно власнику / кориснику поменуте некретнине. У том случају, основ за накнаду је одговорност према трећим лицима, која се накнадно доказује.
Помоћ државе је могућа, али процедура је и те како компликована.
- Да би држава и локална самоуправа пружила помоћ становништву, неопходно је да Влада Србије прогласи те временске неприлике за елементарну непогоду. Процедура и поступак добијања евентуалне накнаде је прилично сложена и подразумева доношење државног програма помоћи и обнове. Такође, да би грађани добили помоћ, потребно је да се испуне одређени предуслови (благовремена пријава штете, доказивање да супредузете све мере ради смањења ризика од елементарних непогоде, излазак на терен, процена оштећења…).
"Право и једино сигурно решење је осигурање"
- Одговорно понашање грађана према имовини подразумева и адекватну заштиту од различитих врста ризика, као што су пожар, удар грома, експлозија, олуја, град, поплава и бујица, излив воде из инсталације, провална крађа и разбојништво, лом стакла и други непредвидљиви догађаји. Временске непогоде се на нажалост, у великом броју случајева, не могу избећи, али се зато могу ублажити финансијски проблеми који су последица немилих догађаја, те је пожељно да на прави начин закључимо осигурање од пожара и неких других ризика - рекли су нам из Центра за Осигурање.
Последице проузрокованих штета могу у дужем временском периоду да униште имовину која је стечена дугогодишњим улагањима и одрицањем.
- Закључивањем осигурања имовине, грађани потенцијално велике и неочекиване трошкове претварају у мање фиксне издатке - плаћају премију осигурања, а економске последице које могу настати због наступања одређеног ризика преносе на друштво за осигурање.
Шта се може осигурати?
- Различити грађевински објекти и друге непокретности, стамбени објекти, објекти индустријских и занатских организација, пољопривредна газдинства, намештај, опрема, алати, залихе, усеви, моторна возила и друго.
Од чега се имовина осигурава?
- Пожарна полиса представља основну полису - њена намена је да имовину заштити од пожара и неких других опасности, као што су удар грома, град и др. ризика који могу да нанесе огромну штету.
- У случају настанка штете проузроковане елементаримим непогодама или пожаром, накнађује се вредност осигуране ствари до суме осигурања, односно износ у висини трошкова рада и материјала потребних за поправку.
Како истичу из Центра за Осигурање, њихов савет јесте да грађани уколико већ нису, у што скорије време обезбеде своју имовину и уговоре осигурање по повољној цени, у складу са расположивим буџетом.
Извор: Србија Данас/Телеграф