БИЗНИС ВРЕДАН 3,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ИМ ИЗМИЧЕ ИЗ РУКУ! Немци отимају Турцима национални бренд
Турска пријава за регистрацију донер кебаба као традиционалног турског производа у Европској унији изазвала је оштре реакције у Немачкој.
Међународна федерација за донер кебаб из Истанбула поднела је пријаву са циљем да се донер призна као турски производ и да се заштите стандарди његове производње, пише турски Хуријет.
У службеном листу ЕУ од 24. априла објављена је турска апликација и почео је да тече рок од три месеца за жалбе пре доношења коначне одлуке.
Уколико турска пријава буде прихваћена, донер кебаб ће добити исту заштиту као италијанска пица наполитана и француски шампањац.
То значи да само кебаб који испуњава одређене критеријуме може да буде означен као донер а непоштовање за последицу може да има кажњавање.
На то је примедбе изнела Немачка, која указује на 'велики културни значај' донера у земљи. Та брза храна, коју су у Немачку донели турски досељеници, постала је веома популарна и трећина Немаца наводно једе донер најмање једном месечно.
Многи у Немачкој турску апликацију за заштиту донер кебаба виде као напад на њихов културни идентитет.
Бизнис вредан 3,5 милијарди евра
-Донер кебаб је постао национална брза храна у Немачкој- рекао је портпарол немачког министарства за храну.
-Увођење нових стандарда у производњу могло би да поткопа његово јединствено прилагођавање у Немачкој- додао је, пренео је Хуријет.
Турски предлог укључује стандарде за дебљину комада и специфичне карактеристике меса. Наводи се да донер мора да буде сечен хоризонтално дебљине 3-5 милиметара и направљен од јагњетине и говедине а не телетине, што је уобичајено у Немачкој. Пилећи донер мора да се сече на дебљину од 1-2 центиметара.
-У Турској нема донера као што га ми правимо овде- рекао је мајстор донера из Берлина Ариф Келеш за часопис Штерн.
-Прихватање турске апликације створило би нам значајне изазове-истакао је Келеш.
Хуријет пише да је у питању велики економски улог јер се вредност индустрије донер кебаба у Европи процењује на 3,5 милијарди евра, према Турској асоцијацији произвођача донера у Европи.
Извор: Србија Данас/б92