АСТРОНОМСКЕ ЦЕНЕ НЕКРЕТНИНА У СРБИЈИ - ТРЖИШТЕ ПРЕД ПУЦАЊЕМ: Ево колико треба издвојити за квадрат у Београду у односу на Србију и Европу
Познаваоци домаћег тржишта тврде да ове године не треба очекивати значајније промене ионако папрених цена квадрата у Србији.
Цене некретнина у Србији су последњих година доживеле вртоглав скок, па су тако од 2016. нарасле за 30 одсто. Међутим, Србија није усамљена у расту цена квадрата, јер се слична ситуација дешава широм Европе. Тако су, једнако као код нас, цене скочиле и у Франкфурту, Стокхолму, Амстердаму и Мадриду, док су око 40 одсто порасле у Луксембургу, Португалији, Словачкој и Ирској.
НЕ ИГНОРИШИТЕ ОЗНАКЕ НА ЕТИКЕТАМА Ево на шта МОРАТЕ да обратите пажњу!
Већ смо бољи од пола ЕУ: Србија КРУПНИМ КОРАЦИМА граби ка дигиталитализацији
Ниске каматне стопе, које су требале да убрзају опоравак европске економије после кризе, донеле су заправо нове проблеме.
Новац је толико јефтин да се дебитори утркују у куповини станова и кућа. Рецимо, стамбени кредит на 20 година у Франкфурту или Паризу може се добити по каматној стопи од један одсто. С друге стране, инвеститори су добили шансу да добро зараде откупљивањем некретнина у читавој Европи.
У Мадриду и Барселони су истовремено скочиле и цене закупа, па је премијер Педро Санчес прошлог лета ограничио цене закупа на стопу инфлације, која сада износи 0,4 одсто. Цене некретнина у Паризу у просеку износе 10.000 евра по квадрату и међу највишима су у Европи. И у том граду су порасле и цене закупа, а с обзиром на то да 70 одсто грађана изнајмљује стамбени простор, градоначелница је наметнула контролу тих цена.
Ипак, Берлин је "најтеже погођен". Када су цене закупа прошлог лета доживеле раст од 50 одсто после пет година, град је увео замрзавање цена закупа на пет година, а закупци имају право да траже умањење цене ако она буде превисока.
Главни економиста Комерцбанке у Франкфурту, Јорг Крамер каже да су се у неким деловима Европе, вредности вратиле, или чак пребациле на ниво на којем су биле пре дужничке кризе у Европи, изазвавши забринутост да се оваква експлозија на тржишту некретнина неће завршити добро.
Потражња је заправо порасла у распону од пет година, откада је Европска централна банка једну од својих референтних каматних стопа спустила испод нуле. У складу с тим цене су толико порасле да власништво над некретнинама могу да приуште само они са високим приходима. Док истовремено расту и цене закупа станова, радничка класа се све више повлачи из урбаних центара.
Челник банке УБС за некретнине истиче да у неким деловима Европе "ниске камате гурају вредност некретнина у зону ризика".
Бундесбанк, немачка централна банка, саопштила је недавно да су некретнине у немачким градовима прецењене за 15 до 30 одсто, а истраживање УБС наводи да је ризик најакутнији у Минхену, Франкфурту, Паризу и Амстердаму. Холандска централна банка је истакла да је "систематски ризик" на холандском тржишту некретнина највећа претња финансијској стабилности. Како тврде, изненадни пад цена могао би да буде катастрофалан за дужнике и банке, с обзиром на то да је укупан дуг домаћинстава 527 милијарди евра, што је скоро две трећине холандске економије.
ЕЦБ нема много простора за маневрисање, а недавно је позвала политичаре да предузму мере које ће спречити даљи раст ценовног балона.
Познаваоци домаћег тржишта тврде да ове године не треба очекивати значајније промене ионако папрених цена квадрата у Србији. Тражње ће, како кажу, бити али и повећане понуде, што би требало да направи баланс и цене задржи на приближно прошлогодишњем нивоу.
Квадрат у Београду биће могуће купити по цени од око 1.000 евра, колико кошта на периферији, до и више од 3.000 евра колико се цени на луксузним локацијама. Квадрат у Новом Саду истовремено се креће од 700 до 2.000 евра, а у Нишу од 500 до 1.000 евра.
За "Теслу" можете да радите и без школе! САМО ТРЕБА ДА ПРОЂЕТЕ ЈЕДАН ТЕСТ
СРБИЈА "КАПИЈА ЕВРОПЕ": Коридори 10 и 11 представљају прекретницу САОБРАЋАЈНЕ МРЕЖЕ
СРПСКА ФИРМА СКРАТИЛА РАДНО ВРЕМЕ Продуктивност скочила за 20 одсто!
СУФИЦИТ РЕПУБЛИЧКОГ БУЏЕТА: Од прошле године прилив у државној каси већи од 50 МИЛИЈАРДИ!
Отворена конференција "Innovation Талк 2020": Србија отворена за сарадњу са фондовима ризичног капитала